< sekcia Slovensko

VIDEO: Nezostala uchránená ani Bratislava. Na mesto sa valí kalamita

Čitateľské fotky z kalamity v Bratislave Foto: Ladislav Horský

Poriadnou silou dnes zasahuje snehová kalamita aj Bratislavu. Podľa modelu Aladin na stránke SHMÚ by malo intenzívne snežiť až do utorňajšieho rána.

Bratislava 9. februára (Teraz.sk/TASR) - Poriadnou silou dnes zasahuje snehová kalamita aj Bratislavu. Mešká doprava, autá sa na jednotke, dvojke kĺžu po zľadovatenej neodhrnutej vozovke. A sneh stále padá a padať bude. Situácia sa komplikuje najmä na na vyššie položených miestach Bratislavy. Problémové sú aj prejazdy bratislavských obchvatov a mostov. Mesto nariadilo o deviatej ráno celomestský posyp. V teréne je všetka technika aj pracovníci. Podľa modelu Aladin na stránke SHMÚ by malo intenzívne snežiť až do utorňajšieho rána.Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) aktualizoval populudní výstrahu pred tvorbou snehových jazykov a závejov. Pre okresy Bratislava, Malacky, Pezinok, Trnava, Senica, Piešťany, Myjava a Nové Mesto nad Váhom platí dnes do 17.30 h výstraha 2. stupňa.Vplyvom silného sneženia najmä v okolí Viedne, Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) upozorňuje cestujúcich do Rakúska, že vlaky všetkých kategórií môžu výrazne meškať, resp. môžu byť odrieknuté. Čas prepravy cestujúcich do cieľových staníc sa tak môže predĺžiť na minimálne 120 minút. V železničnej stanici Viedeň hl. st. vlaky všetkých kategórií nečakajú na meškajúce vlaky.

shmu.sk
Foto: shmu.skHusté sneženie spôsobuje v Bratislave meškanie liniek MHD, ktoré môžu mať zdržanie od 10 do 20 minút. TASR o tom informovala hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava (DPB) Adriana Volfová.

Spresnila, že problémy sú najmä v kopcovitých terénoch. "Od 9.40 do 10.45 h bola nezjazdná Alexyho ulica, z tohto dôvodu bola linka č. 23 v tomto čase obojsmerne odklonená cez Harmincovu ulicu," oznámila Volfová. Dodala, že linku č. 147, ktorá nepremáva od 10.06 h, ktorú musel dispečing DPB pozastaviť pre nezjazdnosť komunikácií.Sneženie a nepriaznivé poveternostné podmienky spôsobili výluku autobusovej linky č. 44 na Kolibu. Podľa informácií na webovej stránke Dopravného podniku Bratislava (DPB) linka nepremáva od 11.30 z dôvodu nezjazdnosti komunikácií. Krátko po 10.00 h bola taktiež dočasne pozastavená premávka linky č. 147, ktorá vozí cestujúcich z Hodžovho námestia na Búdkovú cestu. Aj v tomto prípade sa tak stalo v dôsledku nezjazdných ciest. "Linky bratislavskej MHD majú v súčasnosti 10- až 20-minútové meškanie, problémy sú najmä v kopcovitých terénoch," informovala hovorkyňa DPB Adriana Volfová.

Snehová kalamita zasiahla Slovensko už včera. Ako prvé zasiahli okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Martin, Dolný Kubín, Ružomberok, Námestovo, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš a Poprad.

SHMÚ
Foto: shmu.sk

Meteorológovia varujú pred vetrom, snežením aj tvorbou snehových jazykov a závejov vo viacerých regiónoch. Výstraha Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) pred vetrom platí pre západ a sever krajiny, vietor môže miestami v nárazoch dosahovať rýchlosť 17 až 23, na horách až 25 metrov za sekundu.V severných okresoch môže miestami napadnúť 20 až 35 centimetrov nového snehu, čo môže skomplikovať život vodičom aj chodcom.

Ilustračné foto.
Foto: Foto: Čitateľka Lenka
SHMÚ okrem toho upozorňuje na možnú tvorbu snehových jazykov a závejov takmer na celom Slovensku s výnimkou niektorých južných oblastí.


Veľké problémy majú už motoristi na diaľlniciach a rýchlostných cestách. Najnovšie je pre lavínu uzatvorená Čertovica.Prejazdný nie je horský prechod Šturec, diaľnica medzi Spišským Štvrtkom a Popradom je uzavretá.Problémy sú na Draveckom kopci pri obci Dravce v okrese Levoča.

Rýchlostná cesta R1 je už na dvoch miestach uzavretá pre reťazové dopravné nehody. Jedna sa stala v 53. kilometri za odbočkou Beladice v smere na Nitru. Podľa informácií z Operačného odboru Krajského riaditeľstva policajného zboru v Nitre tu došlo k reťazovej dopravnej nehode, pri ktorej sa zrazilo približne 25 áut. Cesta je momentálne neprejazdná, doprava je odklonená do Beladíc a na cestu 1/65 v smer na Nitru.Premávku na ceste R1 uzavreli aj za deviatym kilometrom v smere od Serede na Trnavu, kde sa zrazilo približne 20 áut. „Cesta je uzavretá od Šoporne a obchádzka je vedená smerom na výjazd Šoporňa. Žiadame vodičov aby sa riadili pokynmi príslušníkov policajného zboru,“ informovalo Krajské riaditeľstvo policajného zboru v Trnave.Polícia vyzvala vodičov, aby dodržiavali jej pokyny a prispôsobili jazdu stavu a povahe vozovky. Učinila tak v súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou, v dôsledku ktorej na väčšine Slovenska dochádza k početným kolíziám.O mimoriadnu opatrnosť na cestách po celom Slovensku požiadala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa Baloghová. "Pre zlé poveternostné podmienky sa tvoria snehové záveje, miestami je viditeľnosť nielen znížená, ale dokonca nulová. Na viacerých úsekoch ciest bolo pre bezpečnosť potrebné znížiť najvyššiu povolenú rýchlosť, či v dôsledku dopravných nehôd a snehových závejov niektoré cesty úplne uzavrieť," konštatovala.Polícia apelovala, aby vodiči pri zníženej viditeľnosti použili stretávacie svetlá, prípadne hmlové svetlá, nakoľko je denné svietenie nedostatočné. Podľa policajnej hovorkyne je na cestách maximálny počet policajtov, ktorí riadia premávku a pomáhajú vodičom na cestách.

Vodičov tiež polícia požiadala, aby nepodceňovali vplyv počasia a pripravili sa aj na nepredvídateľné situácie. "Najmä, aby vo zvýšenej miere sledovali situáciu v cestnej premávke, prispôsobili rýchlosť jazdy svojim schopnostiam, stavu a povahe vozovky," doplnila výzvu Baloghová.Vo vysokohorskom teréne Tatier i Fatier trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Pri predpokladanom snežení a silnom vetre však počas dňa stúpne na zvýšený 3. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. TASR o tom informoval Jozef Richnavský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Počasie dnes spôsobilo problémy aj na horskom priechode Čertovica, kde spadla na cestu lavína. "Ide asi o 5 metrovú lavínu. Cesta je uzavretá do odvolania," uviedol dispečer Banskobystrickej regionálnej správy ciest, závod Banská Bystrica, Ján Chaban s tým, že lavína spadla na strane od Liptovského Mikuláša a nie v smere od Brezna. Horské priechody Donovaly a Šturec sú momentálne prejazdné pre všetku dopravu.Najviac snehových zrážok sa očakáva na severných náveterných svahoch Tatier. Nový sneh je vplyvom silného vetra previevaný na záveterné, hlavne východné a juhovýchodné svahy. "Výskyt lavín je možný najmä v týchto lokalitách, a to už pri malom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch so sklonom nad 30 stupňov. Možný bude aj výskyt spontánnych lavín a splazov z nového snehu," upozornil Richnavský s tým, že lavínové nebezpečenstvo má stále výrazne lokálny charakter.Dnes ráno prevládalo na horách zamračené počasie, na mnohých miestach bola silná hmla a slabé až silné sneženie. Silné sneženie sa prejavilo najmä v Malej Fatre, Západných a Vysokých Tatrách. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od -16 vo vyšších polohách do -5 stupňov Celzia na podhorí. Fúkal prevažne čerstvý až silný vietor severozápadných smerov s rýchlosťou do 50 km/h, na hrebeňoch hôr miestami v nárazoch až do 115 km/h. Za posledných 24 hodín pripadlo do desať centimetrov nového snehu, ktorý je vplyvom vetra rozložený veľmi nerovnomerne.