Quantcast
< sekcia Slovensko

Nepriaznivá hydrologická situácia sa v auguste začala opäť prehlbovať

Na snímke zariadenie na meranie hladiny vody na začiatku vstupu do rokliny Suchá Belá. Hrabušice – Podlesok , 20. júla 2022. Foto: TASR - Milan Kapusta

Deficit zrážok bol na väčšine územia natoľko výrazný, že zrážky v závere júla nestačili na jeho vyrovnanie. Uviedol to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

Bratislava 15. augusta (TASR) - Nepriaznivá hydrologická situácia sa počas prvej polovice augusta začala opäť prehlbovať. Deficit zrážok bol na väčšine územia natoľko výrazný, že zrážky v závere júla nestačili na jeho vyrovnanie. Uviedol to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti. Upozornil, že pokračujúca absencia plošných a dlhšie trvajúcich zrážok opätovne spôsobuje vysychanie korýt niektorých tokov, predovšetkým v povodiach južnej polovice krajiny.

"Hoci záver júla priniesol cyklonálny charakter počasia s plošným výskytom zrážok, počas prvej polovice augusta sa nepriaznivá hydrologická situácia začala znova prehlbovať," uviedol SHMÚ. Skonštatoval, že v uplynulých augustových dňoch sa zrážky vyskytli len lokálne a krátkodobo. Prietoky v povodiach sa podľa jeho slov zvýšili zväčša len prechodne a po pár dňoch klesli na úroveň malej vodnosti. V niektorých vodomerných staniciach opätovne ústav pozoruje pokles priemerných denných prietokov na úroveň dlhodobo zaznamenaných miním.

K súčasnej situácii podľa SHMÚ neprispeli len chýbajúce zrážky počas posledných mesiacov, ale viaceré nepriaznivé faktory, medzi nimi napríklad aj jarné topenie snehu. Vysvetlil, že v minulosti bolo jarné topenie sa snehovej pokrývky hlavným zdrojom pre vytváranie zásob podzemnej vody, ktoré dokázali do určitej miery vykryť zrážkový deficit suchých letných mesiacov. "Tieto pomery sa však v posledných rokoch zmenili," upozornil ústav.

Ozrejmil, že predošlé zimy boli pomerne teplé a nie veľmi bohaté na sneh. "Deficit snehovej pokrývky sa prejavil chýbajúcim jarným odtokom z topenia sa snehu (apríl - máj), prípadne dochádzalo k topeniu snehovej pokrývky v skorších mesiacoch," dodal SHMÚ.