Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. marec 2024Meniny má Kazimír
< sekcia Slovensko

Palkovič: Niektoré detské pohotovosti by sa napokon zrušiť nemuseli

Na snímke minister zdravotníctva SR Michal Palkovič . Foto: TASR - Jaroslav Novák

Ambulantné pohotovosti pre deti aj dospelých majú po novom fungovať už len do 20.00 h. Sieť detských pohotovostí sa má tiež zredukovať.

Bratislava 12. júna (TASR) - V regiónoch s dostatočným počtom lekárov by mohli zostať detské ambulantné pohotovosti, pri ktorých sa pôvodne avizovalo zrušenie, zachované. Vyplýva to z vyjadrenia ministra zdravotníctva Michala Palkoviča, ktorý o tom v pondelok informoval zástupcov Asociácie nemocníc Slovenska, Asociácie štátnych nemocníc a Lekárskeho odborového združenia.

"Ak vidia miesta, ktoré majú dostatočný počet lekárov ambulantných pohotovostných služieb (APS), vieme urobiť doplnkový program," povedal Palkovič s tým, že by chod pohotovostí zabezpečili v spolupráci so samosprávami. Dopyt po zachovaní ambulantných pohotovostí je podľa jeho slov napríklad v Partizánskom či niektorých regiónoch Oravy. Vo štvrtok (15. 6.) má o téme rokovať aj so Združením samosprávnych krajov SK8.

Ambulantné pohotovosti pre deti aj dospelých majú po novom fungovať už len do 20.00 h. Sieť detských pohotovostí sa má tiež zredukovať. Ministerstvo zdravotníctva to okrem iného odôvodňuje nedostatkom a preťaženosťou primárnych pediatrov. Zmeny vítajú zástupcovia ambulancií či pediatri. Naopak, nesúhlasia s nimi Asociácia nemocníc Slovenska, Lekárske odborové združenie ani Združenie miest a obcí Slovenska.