Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. apríl 2024Meniny má Ervin
< sekcia Slovensko

Pacientov v Národnom onkologickom ústave čakajú dobrovoľníci,čaj a hry

Archívna snímka. Park pred NOÚ. Foto: NOÚ

Dobrovoľníci sú dôležitou súčasťou pracovných tímov najmä v onkologických nemocniciach. Dopĺňajú, čo lekári a personál z časových dôvodov nestíhajú.

Bratislava 5. decembra (TASR) - Pacientom v Národnom onkologickom ústave (NOÚ) v Bratislave pomáhajú okrem zdravotníkov a lekárov aj vyškolení dobrovoľníci. Niektorí napríklad ponúkajú kávu a čaj tým, ktorí čakajú na vyšetrenie či terapiu, iní trávia s pacientom čas kreatívne - vyrábajú rôzne predmety či hrajú spoločenské hry.

"Dobrovoľníci sú dôležitou súčasťou pracovných tímov najmä v onkologických nemocniciach. Dopĺňajú, čo lekári a personál z časových dôvodov nestíhajú," povedala Alžbeta Frimmerová z Dobrovoľníckej skupiny (DS) Vŕba. Pôsobí tiež v Platforme dobrovoľníckych centier a organizácií.

DS Vŕba spolupracuje na tomto projekte spolu so združením priateľov NOÚ. Tento program podporila Liga proti rakovine zo zbierky Dňa narcisov. Ľudí na takýto druh pomoci vyberali podľa Frimmerovej dôkladne, pretože ide o laickú sociálno-psychologickú pomoc. Tým, že pacientovi spríjemnia pobyt v zdravotníckom zariadení, zároveň spolupracujú na liečbe.

"Hoci v zahraničí ide o bežnú prax, na Slovensku sú dobrovoľníci stále vzácnym artiklom," uviedol riaditeľ NOÚ Jozef Dolinský. Pacienti si túto novinku podľa neho chvália, v praxi je už niekoľko týždňov.

Celý svet cez víkend oslavoval Medzinárodný deň dobrovoľníkov. Frimmerová upozorňuje, že centrá s týmto zameraním sa na Slovensku nachádzajú v siedmich mestách - Trenčíne, Trnave, Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici, Prešove a Košiciach. Dobrovoľníkom sa podľa nej môže stať každý. "Centrá ho nasmerujú k tým správnym ponukám." Tie však podľa nej neslúžia iba ľudom, ktorí chcú pomáhať, ale i organizáciám, ktoré dobrovoľníkov potrebujú.