Quantcast
< sekcia Slovensko

Nová úprava platov zdravotníkov môže byť podľa odborov prínosom

Ilustračné foto Foto: TASR/Dušan Hein

Odborárom sa nepodarilo do zákona presadiť tzv. vekový automat, teda aby sa mzda zamestnancov automaticky zvyšovala podľa rokov odbornej praxe.

Bratislava 26. novembra (TASR) - Legislatíva, ktorá od budúceho roka upraví platy zdravotníkov v nemocniciach, môže byť pre zamestnancov v zdravotníctve podľa zdravotníckych odborárov prínosom. Za kľúčové ale označili jej finančné krytie. Nový zákon o platoch sa nepáči zástupcom sestier, sesterské odbory a komora preto spustili akciu hromadných výpovedí.

"Napriek tomu, že nami požadované zásadné pripomienky, predložené v rámci legislatívneho procesu, neboli akceptované, zastávame názor, že pri dostatočnom finančnom krytí schválený zákon bude prínosom pre zdravotníckych pracovníkov na Slovensku," uviedol vo svojom stanovisku výkonný výbor Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS).

Odborový zväz poukázal na to, že nová legislatíva od nového roka garantuje pomerne výrazné zvýšenie základnej zložky mzdy zdravotníckych zamestnancov všetkých povolaní v regionálnych nemocniciach a tiež u časti zamestnancov v štátnych nemocniciach. Výhodou má byť aj každoročné zvýšenie základnej zložky mzdy, v závislosti od rastu priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Odborárom sa nepodarilo do zákona presadiť tzv. vekový automat, teda aby sa mzda zamestnancov automaticky zvyšovala podľa rokov odbornej praxe. "Napriek uvedenému faktu sestry ani pôrodné asistentky nemajú dôvod obávať sa poklesu úrovne svojich doterajších príjmov. Doposiaľ nadobudnuté nároky im garantujú dohody nášho odborového zväzu," skonštatoval výbor SOZ ZaSS.

Parlament v stredu (25.11.) schválil úpravu platov zdravotníkov. Najmä v neštátnych nemocniciach by tak mzdy mali od januára rásť. Právna norma upravuje mzdy vyše 20 zdravotníckym profesiám v nemocniciach, ako sú farmaceut, sestra, zdravotnícky laborant či sanitár, s výnimkou lekárov.