Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 18. jún 2024Meniny má Meniny má Vratislav
< sekcia Slovensko

Nová vláda by mohla predstúpiť pred NRSR a požiadať o dôveru v piatok

NR SR, ilustračná snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

Prezident Kiska v stredu oznámil, že vymenuje Pellegriniho vládu.

Bratislava 21. marca (TASR) - Vláda Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorú vo štvrtok (22.3.) vymenuje prezident SR Andrej Kiska, by mohla predstúpiť pred Národnú radu SR a požiadať ju o dôveru už v piatok (23.3.). TASR to potvrdil hovorca predsedu parlamentu Tomáš Kostelník.

Postup je podľa jeho slov taký, že keď prezident vymenuje vládu, tá sa zíde na svojom prvom zasadnutí, na ktorom prijme programové vyhlásenie. Následne požiada predsedu NR SR o zvolanie schôdze, na ktorej predstúpi s jej programom a požiada o vyslovenie dôvery.

"Predseda Národnej rady Andrej Danko (SNS) hodlá svoje slovo dodržať a schôdzu parlamentu o vyslovení dôvery novej vláde zvolá na druhý deň po prvom rokovaní vlády. Predbežne sa počíta s tým, že táto schôdza parlamentu bude v piatok," doplnil Kostelník.

Prezident Kiska v stredu oznámil, že vymenuje Pellegriniho vládu. S jej zložením síce nie je spokojný na sto percent, ale zdôraznil, že vláde Petra Pellegriniho vyjadrila podporu väčšina poslancov a žiaden iný politik prezidenta o existencii inej parlamentnej väčšiny neinformoval.

V porovnaní so súčasnou vládou dôjde okrem postu premiéra k zmene vo funkciách podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, ktorú bude zastávať Richard Raši (Smer-SD), ministrom vnútra bude Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD), zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) a spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).