< sekcia Slovensko

Novotný dnes možno oznámi odchod z SDKÚ, údajne podporí E. Babitzovú

Viliam Novotný Foto: TASR/Štefan Puškáš

Novotný by sa mal dnes na Prezídiu SDKÚ-DS pokúsiť presadiť úpravu straníckych stanov a zmeny pre fungovanie strany. Ak sa mu to nepodarí, mal by podľa informácií TASR oznámiť odchod zo strany.

Bratislava 27. novembra (TASR) - Viliam Novotný by sa mal dnes na Prezídiu SDKÚ-DS pokúsiť presadiť úpravu straníckych stanov a zmeny pre fungovanie strany. Ak sa mu to nepodarí, mal by podľa informácií TASR oznámiť odchod zo strany. Údajne sa chystá podporiť projekt Evy Babitzovej, ktorá mala byť podpredsedníčkou SDKÚ-DS. Nestala sa ňou a teraz pripravuje vlastný politický subjekt.

Novotný, ktorý šéfuje SDKÚ-DS v Košickom kraji, nemusí byť posledný odchádzajúci zo strany. Čo bude, nevie vraj ani Jozef Mikuš z Banskobystrického kraja, ktorý ako prvý z podpredsedov strany odstúpil z funkcie. Dôvodom bola nespokojnosť s fungovaním a vedením strany. Odchody hrozia naďalej aj v Bratislave.

Novotný už minulý týždeň veľmi neveril, že sa situácia v SDKÚ-DS zlepší. Po prezídiu hovoril o predlžujúcej sa agónii. "Veľa sme toho dnes nevyriešili. Dohodli sme sa, že budeme hľadať nejaké riešenia, ale sám som zvedavý, na čom sa dokážeme dohodnúť. Pretože bolo dosť cítiť, že sú diametrálne odlišné pohľady na riešenie," skonštatoval minulý týždeň Novotný po rokovaní.

Hľadanie dohody videl ako "trochu náročný proces". Situáciu v SDKÚ-DS označil za predlžovanie agónie a potvrdil, že naďalej zvažuje odchod. Pripúšťal aj definitívny koniec strany. "Keď ústredná rada nevyrieši odblokovanie zablokovanej situácie na celoslovenskej centrálnej úrovni, tak strana má veľmi malú šancu uchádzať sa o hlasy voličov," poznamenal.

Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo minulý týždeň povedal, že mieni trpezlivo vyjednávať o tom, ako doplní stranícke orgány. Strana prišla za necelý rok o viacerých známejších aj menej známych členov, skončili aj niektoré štruktúry v regiónoch. SDKÚ-DS nemá podpredsedov, generálneho sekretára ani poslanecký klub.

Pre nespokojnosť s predsedom Pavlom Frešom a smerovaním strany odišla vlani trojica poslancov Lucia Žitňanská (dnes Most-Híd), Miroslav Beblavý (dnes Sieť) a Magdaléna Vášáryová. Tento rok nasledovali Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš, minulý týždeň Martin Fedor. Stranu opustila nedávno aj časť mládežníckej organizácie SDKÚ-DS Nová generácia. Viacerí bývalí členovia SDKÚ-DS údajne prešli k Sieti.