Quantcast
< sekcia Slovensko

Od pondelka bude v oranžových okresoch potrebné rúško v interiéri

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Návštevy v nemocniciach či väzniciach budú v prípade kompletne zaočkovaných bez obmedzení a v prípade režimu OTP budú povolené po súhlase zriaďovateľa alebo riaditeľa.

Bratislava 11. augusta (TASR) – V okresoch v stupni ostražitosti, teda v oranžovej farbe, bude potrebné nosiť rúško v interiéri a v exteriéri na hromadných podujatiach. Pohyb osôb sa neobmedzí. Vyplýva to z najnovšieho COVID automatu, ktorý vstúpi do platnosti v pondelok (16. 8.).

Pre kompletne zaočkovaných bude platiť vstup na hromadné podujatia bez limitu. Ide o osoby, ktoré sú 14 dní po druhej dávke dvojdávkovej vakcíny alebo 21 dní po jednodávkovej vakcíne, alebo 14 dní po akejkoľvek dávke, ak osoba prekonala ochorenie COVID-19 za ostatných 180 dní.

Materiál počíta aj s možnosťou režimu očkovaných, testovaných a ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, teda s tzv. režimom OTP. Pre takéto osoby bude na hromadných podujatiach platiť obmedzenie kapacity na sedenie v interiéri na 25 percent a v exteriéri 50 percent kapacity. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita, v režime OTP pôjde maximálne do 1000 osôb v exteriéri, do 500 v interiéri.

COVID automat počíta aj s tzv. základným režimom. Pod ním sa myslia všetky osoby bez ohľadu na ich prípadné očkovanie, prekonanie choroby či výsledok testovania. Pre hromadné podujatia bude platiť v interiéri sedenie na 25 percent a v exteriéri 50 percent kapacity, maximálne však do 200 osôb v exteriéri, do 100 v interiéri, na státie v exteriéri 100 a v interiéri 50. Povinný bude aj zoznam účastníkov.

Pri vysoko rizikových aktivitách, akými sú svadby, kary, oslavy či napríklad večierky, bude pre režim kompletne zaočkovaných aj pre režim OTP povinnosťou mať zoznam účastníkov. V prípade kompletne zaočkovaných bude môcť byť maximálne 100 osôb v interiéri a 200 v exteriéri, respektíve podľa príslušného semaforu. V režime OTP bude môcť na takýchto podujatiach byť maximálne 50 osôb v interiéri a 100 v exteriéri.

Návštevy v nemocniciach či väzniciach budú v prípade kompletne zaočkovaných bez obmedzení a v prípade režimu OTP budú povolené po súhlase zriaďovateľa alebo riaditeľa.

Pre fitness v oranžových okresoch nebude pre plne zaočkovaných platiť žiadne obmedzenie. Pre režim OTP bude platiť obmedzenie maximálne 20 osôb alebo minimálne 15 štvorcových metrov na osobu. Pre základný režim bude platiť obmedzenie na desať osôb.

Pre wellness, akvaparky a kúpele, ktoré nevyplývajú zo zdravotnej indikácie, nebude pre plne zaočkovaných platiť žiadne obmedzenie. Pre režim OTP bude platiť obmedzenie maximálne 50 percent kapacity, maximálny počet osôb bude do 1000. Pre základný režim budú tieto aktivity v stupni ostražitosti zakázané. Pri bazénoch a plavárňach bude v prípade režimu OTP platiť obmedzenie na maximálne 50 percent kapacity a v prípade základného režimu bude v oranžových okresoch môcť byť maximálne desať ľudí.

Obchody a služby budú v režime OTP a v základnom režime fungovať tak, že na predajnej ploche obchodu bude môcť byť maximálne jedna osoba na 15 štvorcových metrov.

Ilustračná snímka.
Foto: TASR/AP


V reštauráciách bude pre plne zaočkovaných či pre režim OTP platiť, že v interiéri budú môcť byť pri stole štyri osoby alebo osoby z jednej domácnosti. Exteriér bude bez obmedzení. Pre základný režim bude platiť, že na terasách bude môcť byť maximálne do desať osôb.

Ubytovacie zariadenia budú pre základný režim zakázané.

V zelených okresoch budú tiež platiť isté obmedzenia

Od pondelka (16. 8.) budú podľa COVID automatu všetky okresy okrem deviatich v zelenej farbe, teda v stupni monitoringu. V praxi to znamená, že kompletne zaočkovaní budú môcť väčšinu aktivít vykonávať bez obmedzenia, s miernymi obmedzeniami musia rátať neočkovaní či netestovaní na nový koronavírus. Vyplýva to z nového COVID automatu, ktorý v utorok (10. 8.) schválila vláda.

Pre zelené okresy bude platiť, že ľudia v nich budú môcť fungovať bez obmedzenia pohybu. V prípade hromadných podujatí sa zavedie trojaký režim. Ak sa organizátori rozhodnú povoliť účasť len kompletne zaočkovaným, počet účastníkov bude bez limitu. Ak si zvolia režim, keď na podujatie pustia okrem očkovaných aj testovaných a ľudí, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali (takzvaný režim OTP), priestor určený na státie môže byť zaplnený do 50 percent, priestor na sedenie v interiéri aj v exteriéri do 75 percent. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita, na podujatí môže byť maximálne do 5000 osôb v exteriéri a do 2500 osôb v interiéri. Ak budú chcieť organizátori pustiť na podujatie návštevníkov bez ohľadu na testovanie či očkovanie, priestor na státie bude môcť byť zaplnený maximálne na 50 percent, priestor na sedenie v interiéri aj v exteriéri na 75 percent, maximálne však do tisíc osôb v exteriéri a do 500 osôb v interiéri. Pravidlami, ktoré sa týkajú hromadných podujatí, sa riadia aj obrady, ako sobáš, krst či pohreb.

V prípade svadieb, karov, osláv, večierkov či hromadného podujatia v prevádzkach verejného stravovania budú možné len dva režimy. Ak pôjde len o kompletne zaočkovaných, v interiéri bude môcť byť maximálne 400 osôb a v exteriéri 800 osôb. Organizátori budú musieť zabezpečiť tiež zoznam účastníkov. Pri režime OTP bude môcť byť maximálne 200 osôb v interiéri a 400 osôb v exteriéri. Rovnako bude nevyhnutný povinný zoznam účastníkov.

V trojakom režime bude fungovať aj organizácia bohoslužieb. Ak sa na omši budú môcť zúčastniť len kompletne zaočkovaní, ich počet nebude limitovaný. V režime OTP môže byť priestor určený na státie zaplnený maximálne na polovicu, na sedenie vonku či vo vnútri na 75 percent. Pokiaľ nie je kapacitu možné určiť, povolených je 5000 osôb v exteriéri a do 2500 osôb v interiéri. V prípade, že bude omša určená pre všetkých bez ohľadu na očkovanie či test, v exteriéri bude môcť byť maximálne do tisíc osôb a do 500 ľudí bude môcť byť v interiéri.

Návštevy v nemocniciach, zariadeniach sociálnych služieb či vo väzniciach budú pre kompletne očkovaných aj pre režim OTP povolené bez obmedzenia. Bez obmedzenia, a to aj bez ohľadu na očkovanie či test v zelených okresoch budú fungovať lanové dráhy, bazény, plavárne, reštaurácie, ale aj múzeá, galérie, výstavné siene či knižnice. Bez obmedzení pre všetkých budú fungovať aj ubytovacie zariadenia.

Fitnescentrá môžu v zelenej farbe fungovať bez obmedzenia, ak budú do prevádzky púšťať len zaočkovaných. V prípade režimu OTP je povolených maximálne 50 osôb alebo nutných minimálne 15 štvorcových metrov na osobu. Ak sa rozhodnú byť otvorené pre všetkých, v prevádzke môže byť maximálne 25 osôb a povinnosťou bude aj zoznam účastníkov.

Wellness, akvaparky či kúpele budú bez obmedzenia fungovať pre zaočkovaných aj pre režim OTP. V prípade prevádzok, ktoré sa rozhodnú byť otvorené pre všetkých, budú môcť byť zaplnené na polovicu, maximálne do tisíc osôb.

V obchodoch a v službách bude potrebné dodržiavať hygienické opatrenia. V taxíkoch budú potrebné rúška a pravidelné vetranie.