< sekcia Slovensko

Novým predsedom parlamentu sa stal Peter Pellegrini

Peter Pellegrini Foto: TASR/Michal Svítok

V tajnej voľbe mu svoj hlas odovzdalo 120 poslancov zo 136 prítomných. Podpredsedom parlamentu sa stal Miroslav Číž.

Bratislava 25. novembra (TASR) - Novým predsedom Národnej rady SR sa dnes stal Peter Pellegrini (Smer-SD). V tajnej voľbe mu svoj hlas odovzdalo 120 poslancov zo 136 prítomných. Pellegrini nastúpil do čela parlamentu po Pavlovi Paškovi (Smer-SD), ktorý sa tejto funkcie vzdal.

P. PELLEGRINI: Mojím krédom budú hodnoty tolerancie, rešpektu a otvorenosti

Hodnoty tolerancie, rešpektu a otvorenosti si vytýčil ako základné krédo nový predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Smer-SD). Povedal to vo svojom dnešnom príhovore poslancom krátko po zvolení do druhej najvyššej ústavnej funkcie.

Podľa jeho slov v parlamente často prebieha emotívna a bezobsažná diskusia, ktorej cieľom je osobné osočovanie. "Keď som bol poslancom, mal som pocit, že to hlavné, o čom bol parlamentný život, bola výmena názorov. Boli tu tvrdé polemiky, ale v rovine argumentov a nie nenávisti. Politické diskusie musia mať istú kultúru a do nej vzájomné osočovanie v žiadnom prípade nepatrí," upozornil predseda parlamentu.

Pellegrini chce vytvárať aj priestor pre vyváženú diskusiu s opozíciou, načúvať jej argumentom a to isté očakáva aj od nej. "Ľudia často vidia parlament iba ako politické divadlo. Musí byť naším cieľom korektný politický zápas s cieľom zlepšiť každodenný život obyvateľov. Verím, že nájdeme spoločnú reč ako zlepšiť politickú kultúru v parlamente," dodal s poďakovaním svojmu predchodcovi Pavlovi Paškovi (Smer-SD) za jeho prácu.Podpredsedom parlamentu sa stal Miroslav Číž

Podpredsedom Národnej rady SR sa dnes stal Miroslav Číž (Smer-SD). V tajnej voľbe mu odovzdalo hlas 99 poslancov zo 136 prítomných. Číž nastupuje na uvoľnené miesto po Renáte Zmajkovičovej.

Zákonodarný zbor tak už má kompletné vedenie. Na jeho čelo sa dnes postavil Peter Pellegrini (Smer-SD) a okrem Číža sú podpredsedami NR SR Jana Laššáková (Smer-SD), Ján Figeľ (KDH) a Erika Jurinová (OĽaNO).

Zmajkovičová odstúpila z podpredsedníckej funkcie po medializovaní kauzy nevýhodného nákupu CT pre piešťanskú nemocnicu. Zmajkovičová v danej nemocnici pôsobila ako šéfka dozornej rady.

Miroslav Číž
Foto: TASR/Michal Svítok


O tom, že Paškovým nástupcom bude práve Pellegrini, informoval v pondelok (24.11.) predseda Smeru-SD a premiér Robert Fico. "Peter Pellegrini patrí do generácie politikov, ktorí majú dlhšiu politickú budúcnosť ako moja generácia. Je logické púšťať do pozícií politikov, ktorí sa môžu osvedčiť. Je pri Smere-SD od začiatku, prešiel rôznymi stupňami," povedal Fico. Pellegrini podľa jeho slov vytvoril v rezorte nový tím a dynamiku.Fotogaléria z voľby predsedu parlamentu
Pavol Paška oznámil rezignáciu z funkcie predsedu parlamentu aj vzdanie sa poslaneckého mandátu v noci po komunálnych voľbách vo volebnom štábe košického primátora Richarda Rašiho (Smer-SD). Svoje rozhodnutie vysvetlil tým, že chce chrániť svoju rodinu. Narážal tým na protest, ktorý pred jeho domom pre kauzu piešťanského CT zorganizovali niektorí opoziční poslanci. Paška bude pôsobiť ako profesionálny podpredseda Smeru-SD, za čo bude dostávať plat.

P. Pellegrini: Politické diskusie musia mať istú kultúru