Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 31. máj 2023Meniny má Petronela a Petrana
< sekcia Slovensko

NOVÝ REKORD POTVRDENÝCH PRÍPADOV: Prekročili sme hranicu 2000

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 540 ľudí s novým koronavírusom alebo s podozrením naň.

Bratislava 16. októbra (TASR) - Na Slovensku vo štvrtok (15. 10.) pribudlo 2075 nakazených novým koronavírusom z 14.010 testov. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 256 pacientov. V súvislosti s novým koronavírusom nepribudlo žiadne úmrtie, celkový počet úmrtí na COVID-19 na Slovensku tak zostáva na čísle 71. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR priblížilo, že pozitívne testy malo 1127 žien a 948 mužov vo veku od niekoľkých mesiacov do 93 rokov. Najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom kraji (679), nasleduje Prešovský kraj (435), Trenčiansky (255), Košický (177), Trnavský (155), Bratislavský (135), Banskobystrický (133) a Nitriansky kraj (106).

Úrad verejného zdravotníctva SR na sociálnej sieti doplnil, že nákaza sa šíri najmä kontaktmi s pozitívnymi osobami v rodinách a na pracoviskách.

Početnejší výskyt hlásili regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bardejove, Bratislave, Čadci, Košiciach, Liptovskom Mikuláši, Prešove, Poprade, Prievidzi, Trnave, Trenčíne a Nitre.

RÚVZ Liptovský Mikuláš zaznamenáva podľa hygienikov ďalšie prípady nákazy v rodinách, rastúci počet prípadov eviduje aj na pracoviskách. Regionálne úrady v Čadci, Košiciach a Považskej Bystrici nezaznamenali nové ohniská nákazy.

V prípade RÚVZ Martin nárast prípadov síce nesúvisí s konkrétnym ohniskom nákazy, ale epidemiológovia na základe potvrdeného prípadu v predškolskom zariadení dohľadali aj ďalšie kontakty. "Na základe infikovaných jednotlivcov sa taktiež zorganizovalo hromadné testovanie v kolektívoch," dodali.

V okresoch Bánovce nad Bebravou a Myjava sa lokálne epidémie vyskytli aj v dvoch firmách, z ktorých jednu úplne a ďalšiu čiastočne uzavreli. "Pokračuje testovanie zamestnancov a dohľadávajú sa kontakty pozitívnych osôb," spresnili hygienici.

V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 540 ľudí s novým koronavírusom alebo s podozrením naň. Potvrdené ochorenie má 464 z nich. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 18 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 51 pacientov.

Na Slovensku doposiaľ ochorenie COVID-19 prekonalo 7182 osôb.

Celkový počet pozitívne testovaných v našej krajine doteraz je 26.300, od začiatku vypuknutia ochorenia sa urobilo 594.245 laboratórnych testov. Aktívnych prípadov ochorenia je na Slovensku aktuálne 19.047.