< sekcia Slovensko

Nový rok v slovenských väzeniach privíta viac ako 10.500 väzňov

Na archívnej snímke budova Nápravnovýchovného ústavu v Leopoldove. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Aj na Silvestra a na Nový rok v slovenských väzeniach pripravili rozličné programy - od súťaží, turnajov, kvízov až po sledovanie televíznych programov.

Bratislava 30. decembra (TASR) - Silvestrovskú noc a Nový rok v slovenských väzniciach privíta viac ako 10.500 väzňov.

K pondelku (30.12.) sa v Ústavoch na výkon väzby (ÚVV) nachádzalo 1552 obvinených mužov a 83 žien. V Ústavoch na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) registrovali 8206 odsúdených mužov a 701 právoplatne odsúdených žien. Vo väzeniach sa aktuálne nachádza aj 254 cudzincov. TASR o tom informovala hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Monika Kacvinská.

Aj na Silvestra a na Nový rok v slovenských väzeniach pripravili rozličné programy - od súťaží, turnajov, kvízov až po sledovanie televíznych programov. V ženskom väzení Nitra-Chrenová napríklad usporiadali kvíz Svet víta Nový rok a 1. januára zase športovo-súťažné popoludnie Novoročné zhadzovanie kíl.

V ústave pre mladistvých v Sučanoch je v posledný deň roka na programe silvestrovská Superstar a turnaj mladistvých vo futbale. Väzenie v Leopoldove zorganizovalo turnaje v kartových a šachových hrách. Pripravený sú aj turnaje v šípkach a stolnom tenise, ako aj premietanie motivačného filmu.

Jedálniček na Silvestra je podľa Kacvinskej v rámci možností ústavov prispôsobený tomuto dňu. Napríklad vo väzení v Bratislave navaria v utorok na obed hrstkovú polievku, vyprážaný bravčový rezeň, varené zemiaky a cviklový šalát. Na večeru sa bude podávať hydinové rizoto s čalamádou a naplánovaná je aj druhá večera - kapustnica s údeninou a s chlebom. Pripravená je však aj šetriaca, bezlepková či vegetariánska strava.

Mimoriadne voľno na opustenie ústavu bolo tento rok počas nadchádzajúcich dní udelené šiestim väzňom. Uviedla na záver hovorkyňa ZVJS.