Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 13. jún 2024
< sekcia Slovensko

Na dofinancovanie zdravotníctva má ísť 100 miliónov eur

Na snímke Štefan Zelník Foto: TASR/Martin Baumann

Viac peňazí pre sektor dlhodobo žiadali neštátne nemocnice, zdravotné poisťovne, zamestnávatelia, ambulantný sektor, pacientske organizácie.

Bratislava 4. októbra (TASR) - Zdravotníctvo by sa malo v tomto roku dofinancovať 100 miliónmi eur cez vyššie zdravotné odvody za štátnych poistencov. Poslanci parlamentného zdravotníckeho výboru dnes schválili pozmeňujúci návrh jeho predsedu Štefana Zelníka (SNS) k novele zákona o zdravotnom poistení, ktorá zvýši odvody štátu.

Ministerstvo zdravotníctva v novele pôvodne navrhlo, aby sadzba za poistencov štátu posledné dva mesiace v roku stúpla z 3,78 na 4,73 percenta z vymeriavacieho základu, čo malo priniesť 50 miliónov eur. Poslanci však odobrili Zelníkov návrh, aby sadzba vzrástla na 5,67 percenta. Zdravotníctvo tak dostane na dofinancovanie 100 miliónov eur. K takémuto kroku sa pristúpilo po dohode s ministerstvom financií, ozrejmil šéf rezortu Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD).

Poslankyňa Jana Cigániková (SaS) kritizovala, že návrh prišiel "minútu pred hlasovaním". Považuje to za neprofesionálne, hlasovania sa preto ako jediná zdržala. Pripomenula, že keď dofinancovanie navrhovala opozícia, vládni poslanci boli proti. Zelník však argumentoval, že sa čakalo, aké opatrenia sa v rezorte urobia, aby sa peniaze využívali efektívnejšie. "Dnes nastal ten deň," skonštatoval.

V prípade zdravotníctva sa najprv hovorilo o potrebe dofinancovania sumou 150 miliónov eur. Šéf rezortu však už dávnejšie informoval, že príjmy od ekonomicky aktívnych osôb sú o desiatky miliónov eur vyššie, ako sa predpokladalo. S konečným číslom potrebným na dofinancovanie sa preto čakalo aj na septembrovú daňovú prognózu. Podľa Druckera po dofinancovaní peniaze v sektore na zaplatenie účtov chýbať nebudú.

Viac peňazí pre sektor dlhodobo žiadali neštátne nemocnice, zdravotné poisťovne, zamestnávatelia, ambulantný sektor, pacientske organizácie. Dofinancovanie má napríklad pomôcť štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni, ktorá mala minulý rok vysokú stratu a plní preto ozdravný plán.

Poslanci okrem toho schválili aj Zelníkov pozmeňujúci návrh k prerozdeľovaniu peňazí medzi zdravotnými poisťovňami. Parameter chorobnosti má dostať po novom väčšiu váhu. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa by tak mala mať k dispozícii viac zdrojov, keďže má aj najviac chorých poistencov.