Quantcast
< sekcia Slovensko

Predseda parlamentu A. Danko: I. Matoviča zastaví iba kazajka

Na snímke predseda NR SR Andrej Danko (SNS). Foto: TASR - Jakub Kotian

Od svojej zmeny rokovacieho poriadku, ktorá prináša obmedzenia pre poslancov a silnejšie právomoci šéfa parlamentu, si A. Danko (SNS) sľubuje kultivovanejšie a efektívnejšie rokovania pléna.

Bratislava 13. septembra (TASR) - Nový rokovací poriadok nezastaví ľudí, ako je Igor Matovič (OĽaNO-NOVA), zastaví ho len kazajka. Tá sa ale do rokovacieho poriadku zakomponovať nedá. Povedal to na dnešnej tlačovej konferencii predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS), ktorý zároveň označil Matovičovo hnutie za sektu a vyhlásil, že štát nemôžu riadiť ľudia ako súčasní lídri opozície.

"Igora Matoviča zastaví iba kazajka a tú nemôžem dať do rokovacieho poriadku. Sú typy ľudí, ktorých zastaví len kazajka. Konkrétne ten pán M., predseda Obyčajných ľudí, je ten človek. A to, žiaľ, rokovák neznesie," vyhlásil predseda parlamentu a SNS.

Danko priznal, že sa dnes snažil vyprovokovať Matoviča svojím vystúpením, aby ukázal jeho pravú tvár. "Mohli ste počuť, ako Igor Matovič kričal, že predseda Národnej rady je špina, že ma zničí, zlikviduje. To je jeho skutočná tvár a politika, akú robí," uviedol Danko.

Tvrdí, že len reagoval na predchádzajúce Matovičove útoky, ktorý ho opakovane označil za skunka, ktorý príde a všetko zasmradí. "Taký lump, akým je Igor Matovič, ma nebude urážať," zdôraznil Danko.

Od svojej zmeny rokovacieho poriadku, ktorá prináša obmedzenia pre poslancov a silnejšie právomoci šéfa parlamentu, si Danko sľubuje kultivovanejšie a efektívnejšie rokovania pléna. Priznáva však, že nezabráni slovným útokom a urážkam.

Danko pripúšťa zmeny v jeho návrhu, ktoré môžu prísť v druhom čítaní. Nevie si však predstaviť, s akou opozíciou by mal hľadať široký konsenzus. "Široký konsenzus? S kým? Veď opozícia neexistuje," vyhlásil predseda parlamentu, ktorý je pripravený bojovať proti hnutiam ako OĽaNO-NOVA. To označil za sektu.

"Netajím sa tým, že budem bojovať so zhlukmi náhodných ľudí skrytých v sektách, ktoré sa nazývajú hnutia, ktorých zneužíva ich líder, ktorý nevie, čo je politická zodpovednosť. Pretože si myslím, že štát nemôžu riadiť súkromné eseročky a ľudia, akými sú lídri súčasných opozičných strán," uzavrel Danko.

A. Danko: J. Slota mal rovnaký štýl ako predstavitelia opozície

Bývalý predseda SNS Ján Slota mal rovnaký štýl, ako niektorí súčasní zástupcovia opozície. Vyhlásil to dnes predseda Národnej rady SR Andrej Danko a šéf SNS počas rozpravy ku koaličnému návrhu novely Rokovacieho poriadku NR SR s tým, že ide o rovnaké správanie a rovnaké hulvátstvo."Mám plné zuby urážok zo strany opozície a tlačových konferencií každého poslanca ku všetkému," povedal Danko a svoju kritiku adresoval najmä lídrovi OĽaNO-NOVA Igorovi Matovičovi. Kým podľa Danka koalíciu spája rozum, racionalita a cieľ, aby Slovensko nemalo hanbu na európskej politickej scéne, po opozičných mítingoch ostávajú skrvavení ľudia.

Na snímke poslanec NRSR Igor Matovič (OĽaNO-NOVA).
Foto: TASR/Martin Baumann


"Čo by ste povedali mne, keby po mítingu SNS v Terchovej ostala skrvavená žena? Vaša politika je urážať," odkázal Danko. Hnutie OĽaNO-NOVA je podľa Danka zhlukom náhodných ľudí. "Začalo to stranou SaS a pokračovalo to vami. Vy neviete, čo je politická zodpovednosť. Po voľbách chcete s Dankom vytvoriť vládu, ale do chrbta by ste mu pichli dýku. Neviem, či vás otec bil, ale mňa to nezaujíma. Ide z vás zlo, je ťažké nemať dostatok lásky v detstve," povedal Matovičovi Danko.

Podľa jeho slov preto nový rokovací poriadok musí zastaviť urážky v parlamente. "Nie je žiadne porušenie demokracie stanoviť časový limit na vystúpenie, je to aj v iných štátoch," zopakoval argument Danko. Problém podľa jeho slov je, že opozícia nedovolí koalícii pracovať. "Blokujete naše iniciatívy svojimi teátrami. Parlament vás zaujíma len do druhej, do kedy majú médiá uzávierku, potom sa vytratíte. Túžite po moci, ale priniesli by ste len zlo," odkázal Danko a opozíciu poprosil, aby osobne neurážala SNS preto, že sa Danko snaží urobiť poriadok.

Matovič sa po tomto vystúpení rozhodol, že Dankovi bude už len tykať, lebo si ho neváži. "Vieš, že viac ako 20 rokov otca nemám, lebo zomrel na rakovinu. Je to podlosť, takto útočiť a zároveň prosiť, aby sa neútočilo osobne. Ako môžeš byť takto podlý? Zrejme hovoríš o sebe, že ťa otec bil. Môj otec sa nemôže brániť, ale tvoj je mečiarovský privatizér, a ty si mu pri tom pomáhal," odkázal Dankovi.

Alojz Baránik (SaS) Danka upozornil, že pri tvorbe novely rokovacieho poriadku sa inšpiroval európskymi krajinami, v ktorých sa na rozdiel od Slovenska zlodeji zatvárajú, kým u nás prekvitajú. "Povedať, že nechajte systém, nech pracuje, je preto na pováženie," myslí si.

Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA
) je presvedčený, že sa nedá hlbšie preraziť dno, ak rečník použije rodinných príslušníkov. "Zaútočili ste na konkrétneho otca poslanca a jeho detstvo. Je to totálna žumpa. Môžte zopínať ruky akokoľvek, teraz ste sa demaskovali," odkázal Viskupič.