Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech
< sekcia Slovensko

Poslanci diskutovali o justícii, rokovanie však ostalo bez výsledku

Minister spravodlivosti Tomáš Borec Foto: TASR/Pavel Neubauer

Minister spravodlivosti Tomáš Borec uznal, že slovenské súdnictvo nefunguje ideálne.

Bratislava 28. mája (TASR) - Členovia Ústavnoprávneho výboru NR SR dnes zhruba hodinu diskutovali o stave slovenskej justície, ale bez výsledku. Opozičným poslancom totiž neprešiel ani jeden návrh uznesenia, ktorým by požiadali ministra spravodlivosti Tomáša Boreca (nominant Smeru-SD) o informáciu o zamýšľaných krokoch na zlepšenie situácie.

Podpredseda výboru Radoslav Procházka (nezaradený) chcel do 15. júla od Boreca návrh personálnych, organizačných a zákonných opatrení na posilnenie výkonu spravodlivosti v SR. Miroslav Kadúc (OĽaNO) zase žiadal do rovnakého termínu správu o opatreniach na zlepšenie stavu súdnictva z pohľadu jeho vnímania občanmi. V oboch prípadoch kladne hlasovala len pozícia, poslanci Smeru-SD, ktorí majú vo výbore väčšinu, sa zdržali.

Kadúc ako iniciátor rokovania uistil, že k zvolaniu výboru ho donútil závažný stav justície. Poukázal pri tom na niektoré kroky či vyjadrenia čelných predstaviteľov súdnictva. Spomenul údajné porušenie zákona zo strany predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej či vyjadrenie šéfa Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina, že Ústavný súd je z časti súdom a z časti politicko-kriminálnym ústavom. "Sme v nezávislosti súdnictva na hrozivom 115. mieste zo 144 krajín, ten trend je katastrofálny," podotkol na margo výsledkov prieskumu Svetového ekonomického fóra.

Predseda výboru Róbert Madej (Smer-SD) ho upozornil, že dôveryhodnosť justície je veľmi dôležitá kategória, ale často subjektívna podľa toho, ako sa sudcovia a politici správajú. "Áno, v rebríčku sme skončili na 115. mieste. Ale treba povedať aj B, že zber dát sa uskutočnil vo februári až v apríli 2012. Voľby do NR SR sa uskutočnili v marci 2012, vláda nastúpila v máji. Možno teda povedať, že prieskum reflektuje na názory skupiny podnikateľov na sklonku minulého volebného obdobia. Poukazuje teda na stav, do akého ste justíciu nepochybne doviedli aj vy," odkázal opozícii. Podľa jeho slov výsledky štatistík a hodnotení minulej vlády hádže opozícia na tú súčasnú. "Toto sa mi nezdá fér," povedal.

Radoslav Procházka
Foto: TASR/Michal Svítok
Podpredseda výboru Radoslav Procházka (nezaradený) Smeru-SD odkázal, že omieľaním dátumu, kedy sa prieskum uskutočnil, si robí strašnú hanbu. "Za ostatných sedem rokov päť vládol Smer. Predstierať, že stav je taký kvôli 18 či 20 mesiacom ministerky Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS), je absurdita. Vy sa stále pozeráte na vec štýlom, kto za to môže, na koho sa dá ukázať prstom," odkázal Madejovi. Zároveň mu pripomenul, že to bol poslanec Smeru-SD Mojmír Mamojka, ktorý dávnejšie vyhlásil, že v čase prvej vlády Roberta Fica (Smer-SD) sa niektoré najvyššie posty v súdnictve delili podľa politickej dohody. "Hlavným dôvodom nedôvery ľudí v súdnictvo je, že ho vnímajú ako cudzopasné imelo, ktoré žije na strome, ale neprináša žiaden úžitok. Vnímajú to ako nástroj moci nie spravodlivosti. Musíme premýšľať, ako vrátiť súdy do polohy, v ktorej majú byť, teda poskytovateľov služby občanom," vyzýval Procházka.

Anton Martvoň (Smer-SD) si 115. miesto vysvetľuje tým, že výskum bol robený na reprezentatívnej vzorke firiem. "Je prirodzené, že firmy sú často účastníkmi súdnych sporov, tak sa objavia aj také, ktoré sú nespokojné. Je rozdiel, keby to bolo robené na vzorke 10.000 občanov, ako na 200 či 300 firmách. Nie je to ukazovateľ, ktorého by sme sa mali držať," myslí si. Súhlasí však, že v rámci justície treba niečo robiť, netreba sa hádať, ale hľadať riešenia. "Súčasná vláda zvolila túto cestu. Nemám pocit, že by sa minister Borec hádal s predstaviteľmi súdnej moci, nevidel som, že by mal nejaký osobný konflikt s pánom Harabinom," povedal.

Žitňanská tvrdí, že dĺžka konania od roku 2005 kontinuálne klesá, ale napriek tomu ani o chlp nedošlo k nárastu dôveryhodnosti justície. "Toto je malá krajina, tu ľudia nežijú vo vzduchoprázdne a vedia, čo sa na ich súdoch deje. Je evidentné, že tu k náprave zvnútra nedôjde," vyhlásila.

Borec uznáva, že slovenské súdnictvo nefunguje ideálne. "Je v ňom množstvo akútnych aj systémových problémov. Všetci ministri sa nejakým spôsobom snažili justíciu nastaviť, druhá vec je, ako ďaleko sa dostali," podotkol. Podľa ministra však opozícia neupozornila na pozitívne časti prieskumu. "Naozaj zaostávame vo vnímaní nezávislosti, ide ale o subjektívne vnímanie. Je tam aj údaj, že sme skončili v dĺžke konaní v netrestných veciach na 15. mieste z 24. Aj toto treba riešiť," apeloval. Ako výborný výsledok však vníma umiestnenie SR z hľadiska efektivity súdnictva, kde sme skončili v prvej šestke. "Mám ďaleko myslieť si, že na súdoch je všetko v poriadku, ale efektívnosť súdov je vyššia, ako je predostierané v médiách," dodal.