Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. apríl 2024Meniny má Justína
< sekcia Slovensko

Konsolidačný balík prináša zníženie príspevku pre RTVS

Ilustračné foto. Foto: TASR – Michal Svítok

RTVS má podľa novely dostávať zo štátneho rozpočtu príspevok vo výške najmenej 0,12 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).

Bratislava 7. decembra (TASR) - Konsolidačný balík, ktorým sa menia niektoré zákony v súvislosti so zlepšením stavu verejných financií, prináša zníženie príspevku pre RTVS, zvýšenie súdnych a správnych poplatkov, ako aj zvýšenie zdravotných odvodov. Legislatívnu zmenu parlament vo štvrtok posunul do druhého čítania. Poslanci Národnej rady (NR) SR o nej rokujú v skrátenom legislatívnom konaní. Podľa návrhu by tiež štátny sviatok Deň Ústavy SR viac nemal byť dňom pracovného pokoja.

RTVS má podľa novely dostávať zo štátneho rozpočtu príspevok vo výške najmenej 0,12 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Vláda zmenu označila ako konsolidačné opatrenie. Výška príspevku vychádza podľa nej zo skutočných výdavkov predchádzajúcich období.

Návrh tiež hovorí o zvýšení súdnych a správnych poplatkov od apríla 2024. Poplatky by sa mali zvýšiť od 40 do 54 percent. Zámerom úpravy je valorizácia sadzieb vybraných poplatkov. Väčšina z nich sa podľa vlády naposledy menila skôr ako pred zavedením eura na Slovensku, čo bolo v roku 2009.

Od nového roka sa majú zvýšiť zdravotné odvody pre zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a tzv. samoplatiteľov. Sadzba poistného pre zamestnávateľa sa má zvýšiť z desať na 11 percent vymeriavacieho základu, ak zamestnávateľ zamestnáva osoby so zdravotným postihnutím, sadzba poistného sa má upraviť z päť na 5,5 percenta. V prípade SZČO a samoplatiteľov sa má sadzba zvýšiť zo 14 na 15 percent, ak ide o SZČO so zdravotným postihnutím zo sedem na 7,5 percenta z vymeriavacieho základu.

Kabinet zároveň odobril aj nepriamu novelizáciu zákona o zdravotných poisťovniach. Návrh má znížiť výšku percentuálnej sadzby príspevkov na činnosť Operačných stredísk tiesňového volania záchrannej zdravotnej služby, Národného centra zdravotníckych informácií a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Odôvodňuje to potrebou šetrenia prostriedkov verejného zdravotného poistenia.