Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 22. máj 2024Meniny má Júlia a Juliána
< sekcia Slovensko

Poslanci rozhodnú o D. Kováčikovi a šiestom kandidátovi na ústavný súd

Na snímke poslanacké lavice Foto: TASR/Štefan Puškáš

Kováčikovu kandidatúru, ktorú do parlamentu predložil generálny prokurátor Jaromír Čižnár, odobril Ústavnoprávny výbor NR SR 6. mája.

Bratislava 15. mája (TASR) – Poslanci Národnej rady dnes podvečer pristúpia k očakávanej tajnej voľbe nového špeciálneho prokurátora. Na tento post kandiduje len súčasný špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorému sa nikto nepostavil. Rozpravou k voľbe poslanci začali tretí rokovací deň 35. schôdze NR SR.

Kováčikovu kandidatúru, ktorú do parlamentu predložil generálny prokurátor Jaromír Čižnár, odobril Ústavnoprávny výbor NR SR 6. mája. Šéf prokurátorov vtedy vyhlásil, že ho mrzí, že Kováčik kandiduje ako jediný a žiaden z prokurátorov to neskúsil. "Tak sa pýtam, či chýba nejaká osobná odvaha, aby sa prihlásil, alebo si len niekto myslí, že to zvláda," povedal Čižnár. Kováčik podľa neho spĺňa všetky predpoklady, aby viedol špeciálnu prokuratúru.

Jeho kandidatúru však kriticky vnímajú najmä opoziční poslanci. Napríklad predstavitelia SaS vyhlásili, že konkurz na špeciálneho prokurátora, do ktorého sa prihlásil len jeden záujemca, je paródiou výberového konania. Liberáli za výberom tušia zákulisné dohody na úrovni generálnej prokuratúry a strany Smer-SD a udržovanie stavu, keď zákon platí len pre niektorých, kým vyvolení si užívajú beztrestnosť. "Strana Smer môže verejnosti preukázať záujem o skutočnú spravodlivosť v tomto prípade už len tým, že Dušana Kováčika v parlamente nepodporí. Takýto prelom však neočakávame," povedal predseda SaS Richard Sulík.

Na druhej strane minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) označil Kováčika za človeka na svojom mieste, s ktorým sa nespájajú žiadne škandály ani kauzy.

Desať rokov vo funkcii



Kováčik je vo funkcii špeciálneho prokurátora už desať rokov. Pred piatimi rokmi, 23. apríla 2009, získal v tajnej voľbe v Národnej rade od poslancov 117 hlasov. Prítomných bolo vtedy 139 poslancov. Jeho protikandidátom bol súčasný námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky. Po prvý raz bol Kováčik zvolený za špeciálneho prokurátora 12. mája 2004 počas vlády Mikuláša Dzurindu. Zo 138 prítomných poslancov parlamentu zaňho hlasovalo 118.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik
Foto: TASR/Pavel Neubauer
Plénum dnes čaká aj nová voľba posledného šiesteho kandidáta na ústavného sudcu. O post zabojujú traja uchádzači. Poslanci si môžu vybrať medzi vysokoškolským pedagógom Jánom Drgoncom, ktorý v prvej voľbe neuspel. Do novej voľby ho opätovne navrhol dekan Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy Bratislava Jaroslav Ivor. Novými menami na zozname uchádzačov sú advokát Pavol Malich (navrhol ho predseda KDH Ján Figeľ) a predseda senátu Krajského súdu v Košiciach Juraj Sopoliga (nominant prezidentky Združenia sudcov Slovenska Dany Bystrianskej).

Poslancom NR SR sa 3. apríla podarilo v tajnej voľbe zvoliť piatich kandidátov na ústavných sudcov. Ich úlohou však bolo zvoliť šesť uchádzačov. Z nich následne prezident SR vyberie trojicu, ktorá zasadne na 12 rokov na Ústavný súd SR a vymení Jána Lubyho, Juraja Horvátha a Jána Auxta - funkčné obdobie im končí 4. júla tohto roku.

Po 14. hodine príde na rad pravidelná štvrtková Hodina otázok. Premiér Robert Fico (Smer-SD) bude v rámci svojej pätnásťminútovky odpovedať na otázku svojho straníckeho podriadeného Mikuláša Krajkoviča, ktorého zaujíma, ako sa pozerá na význam a pôsobenie SR v EÚ aj v kontexte blížiacich sa volieb do Európskeho parlamentu.

Podľa Ľ. Galka má Kováčik podporu len Smeru a SDKÚ



Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik má v opätovnej kandidatúre na tento post podporu len tých strán, ktorým vyhovuje jeho doterajšia nečinnosť. Sú nimi Smer-SD a SDKÚ-DS. Vyhlásil to dnes v parlamente podpredseda SaS Ľubomír Galko.

Ľubomír Galko
Foto: TASR/Štefan Puškáš
"Je jasné, prečo tieto dve strany, ich členovia a ich klienti, ktorí lietajú v závažných kauzách ako financovanie politických strán a Gorila, podporujú opätovnú kandidatúru pána Kováčika. On totiž mnohých činovníkov zachránil pred trestným stíhaním a zrejme aj pred odsúdením," povedal Galko. Dušan Kováčik je podľa neho kľúčovou postavou pri udržiavaní "nemravného systému privilégií a beztrestnosti pri živote".

Podpredseda liberálov tvrdí, že proti Kováčikovi je nastavená verejnosť aj odborníci. "Preto si myslím, že špeciálny prokurátor Kováčik mal nabrať odvahu na sebareflexiu a kandidatúru nepodávať," povedal Galko.

Podľa Daniela Lipšica z NOVA nenaplnila špeciálna prokuratúra očakávania, ktoré do nej boli vkladané. Poslanec sa nazdáva, že na post špeciálneho prokurátora by mal byť nominovaný človek s úspechmi v boji so zločinom. Za úspech Lipšic nepovažuje zastavovanie trestných stíhaní.

"Je mi veľmi ľúto, že dnes prichádza nominácia osoby, ktorá má skôr renomé, že trestné stíhania zastavuje," uviedol exminister spravodlivosti a vnútra. Podľa neho Kováčika navrhli preto, že strane Smer-SD vyhovujú súčasné pomery v tejto krajine a nechcú zmenu.

Poslanci majú nového špeciálneho prokurátora voliť dnes podvečer. Na tento post kandiduje len súčasný špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorému sa nikto nepostavil. Kováčikovu kandidatúru, ktorú do parlamentu predložil generálny prokurátor Jaromír Čižnár, odobril Ústavnoprávny výbor NR SR 6. mája. Kováčik podľa Čižnára spĺňa všetky predpoklady, aby viedol špeciálnu prokuratúru.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) označil Kováčika za človeka na svojom mieste, s ktorým sa nespájajú žiadne škandály ani kauzy.

Kováčik je vo funkcii špeciálneho prokurátora už desať rokov. Pred piatimi rokmi, 23. apríla 2009, získal v tajnej voľbe v Národnej rade od poslancov 117 hlasov. Prítomných bolo vtedy 139 poslancov. Jeho protikandidátom bol súčasný námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky. Po prvý raz bol Kováčik zvolený za špeciálneho prokurátora 12. mája 2004 počas vlády Mikuláša Dzurindu. Zo 138 prítomných poslancov parlamentu zaňho hlasovalo 118.



KDH nepodporí D. Kováčika


Kresťanskí demokrati nepodporia Dušana Kováčika v dnešnej voľbe špeciálneho prokurátora. Oznámil to dnes v parlamente šéf KDH Ján Figeľ. "Úrad špeciálnej prokuratúry potrebuje zmenu, viac odvahy a nasadenia v boji s korupciou," odôvodnil.

Problém s opätovnou kandidatúrou Kováčika má aj Lucia Žitňanská z Mosta-Híd. "To, čo vnímam na tejto voľbe za najväčšie negatívum, je tá samotná procedúra. Máme výberové konanie, do ktorého sa neprihlásil nikto iný len Dušan Kováčik. Pre mňa je to niečo nezdravé," povedala. Žitňanskej chýba konkurencia.

"To, že sa nikto neprihlásil, nesvedčí o tom, že tam nie je dosť odborníkov. Ale niektorí prokurátori nemajú záujem o to, že budú pretriasaní médiami a politikmi," reagoval Dušan Muňko zo Smeru-SD. Zdôraznil, že súčasný špeciálny prokurátor Kováčik sa počas svojho pôsobenia nedopustil ničoho, prečo by nemohol opäť kandidovať na tento post.