Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Slovensko

Krúpa si zastal v spore s Maďarskom našu diplomaciu

Juraj Krúpa, foto z archívu. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Rezort diplomacie v tejto súvislosti zaslalo Maďarsku diplomatickú nótu.

Bratislava 6. júla (TASR) – Predseda brannobezpečnostného výboru Národnej rady SR Juraj Krúpa (OĽANO) podporuje slovenskú diplomaciu v stanovisku k návšteve a vyjadreniam šéfa maďarského parlamentu Lászlóa Kövéra v Šamoríne.

Reagoval tak na výzvu ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS), aby maďarskí predstavitelia vážili slová a boli zdržanliví. Krúpov kolega z klubu OĽANO György Gyimesi to však vníma inak. Nevidí nič zlé na tom, ak si šéf maďarského parlamentu pripomína nešťastnú kapitolu našich spoločných dejín. Korčok by mal podľa neho rešpektovať traumy maďarského národa.

„Hovoria o historickej krivde, ktorá sa raz musí odčiniť. Majú pocit, že im všetci ublížili, ignorujúc krivdy, ktoré spáchali v minulosti. Bez vzájomného rešpektu to nikdy nepôjde. Plne podporujem našu diplomaciu," uviedol Krúpa na sociálnej sieti.

Gyimesi Korčoka vyzval, aby vážil slová adresované maďarskej vláde a Maďarom na Slovensku. „Sme integrálnou súčasťou maďarského národa, máme svoje požiadavky, máme svoje traumy, ktoré sú do dnešného dňa nevyriešené. Prosím, rešpektujte ich," uviedol.

Kövér si podľa neho len dovolil prísť a odhaliť pamätník občanom, ktorí boli po druhej svetovej vojne vysťahovaní proti svojej vôli na základe Benešových dekrétov. „Zároveň si dovolil povedať, že ešte stále my, Maďari, čakáme na morálnu satisfakciu zo strany SR," dodal Gyimesi s tým, že chcú rovnakú satisfakciu, akej sa dostalo Židom či Nemcom, pri ktorých Národná rada SR prijala uznesenie o ospravedlnení sa.

Hnutie OĽANO na situáciu reagovalo tým, že verí v čo najskoršie urovnanie sporu medzi Maďarskom a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. „Pre dobré vzťahy Slovenska s Maďarskom je to viac než potrebné," uviedol pre TASR hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

V Šamoríne za účasti Kövéra odhalili v pondelok (2. 8.) pamätník vysídleným Maďarom. Šéf slovenskej diplomacie Korčok v reakcii na vyjadrenia Kövéra požiadal maďarských predstaviteľov, aby vážili slová, nenarúšali zmier a rešpektovali Slovensko ako rovnocenného partnera. Skonštatoval, že spôsob, akým najvyšší maďarskí predstavitelia neustále otvárajú historické otázky, je v rozpore s deklarovanou snahou Maďarska o dobré bilaterálne vzťahy. Za Korčoka a jeho vyjadrenie sa postavil aj predseda Národnej rady SR Boris Kollár so svojím hnutím Sme rodina.

MZVEZ SR v tejto súvislosti zaslalo Maďarsku diplomatickú nótu. Žiada, aby maďarská strana postupovala v zmysle zaužívaných a štandardných diplomatických postupov a vopred informovala slovenskú stranu o účele návštevy svojich štátnych predstaviteľov.