Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 14. máj 2024Meniny má Bonifác
< sekcia Slovensko

NR SR odobrila skrátené konanie k novele kompetenčného zákona

Na snímke v popredí poslanec Daniel Lipšic za ním podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini. (archívne foto) Foto: TASR - Michal Svítok

Na základe novely má podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini (Smer-SD) získať väčšie kompetencie pri riadení, koordinácii a dohľade nad využívaním eurofondov.

Bratislava 27. apríla (TASR) – Poslanci Národnej rady (NR) SR odobrili návrh na skrátené legislatívne konanie k vládnej novele zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy, čiže k novele takzvaného kompetenčného zákona.

Na základe neho by mal mať podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini (Smer-SD) väčšie kompetencie pri riadení, koordinácii a dohľade nad využívaním eurofondov. Šéfovať by mal aj novému úradu, ktorý má zastrešovať aj informatizáciu spoločnosti.

Norma má byť účinná od 1. júna a po novom sa ňou vymedzia kompetencie pre oblasti riadenia, koordinácie a dohľadu nad využívaním finančných prostriedkov z eurofondov, investícií a informatizácie. Posilnené kompetencie má vicepremiér pre investície vykonávať v rámci novovytvoreného ústredného orgánu štátnej správy.

"Výkon navrhovaných kompetencií vyžaduje, aby boli centralizované na úrovni jediného subjektu s právnou subjektivitou, keďže doterajšia fragmentácia medzi viaceré subjekty neumožňuje dostatočne silnú koordinačnú úlohu a včasné dosahovanie stanovených cieľov," zdôvodňuje vláda v návrhu.

Nová právna úprava má priniesť aj dočasnú možnosť pôsobenia troch štátnych tajomníkov na ministerstve, a to v prípade, ak jeden z nich je určený len na plnenie úloh súvisiacich s predsedníctvom Slovenska v Rade Európskej únie (EÚ).

Po novom má tiež pôsobnosť Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v poskytovaní dotácií v oblasti ľudských práv prejsť od decembra tohto roka na Ministerstvo spravodlivosti SR.

Skrátené legislatívne konanie ku kompetenčnému zákonu kritizovali v rozprave viacerí opoziční poslanci. Podľa nich nespĺňa podmienky na zrýchlený režim, keďže ten je možné využiť len za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody.

LIPŠIC: Novela kompetenčného zákona nemá kritéria na zrýchlený režim

V prípade novely kompetenčného zákona nie sú splnené podmienky na skrátené legislatívne konanie. Je o tom presvedčený opozičný poslanec hnutia OĽaNO-NOVA Daniel Lipšic.

"Ak je dôvodom na skrátené legislatívne konanie tento zákon, tak potom môžeme v skrátenom konaní prerokovávať každý zákon," zdôraznil Lipšic v pléne. Poslanci diskutujú o návrhu na skrátené legislatívne konanie k vládnemu návrhu novely zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy, čiže o takzvanom kompetenčnom zákone.

Lipšic však pripomenul, že podľa zákona o rokovacom poriadku Národnej rady SR možno zrýchlený režim využiť len za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody. Tieto podmienky podľa neho teraz nie sú splnené.

Zároveň dodal, že len v utorok (26. apríla) odobril parlament Programové vyhlásenie vlády, kde sa hovorí, že nový kabinet bude transparentný v legislatíve. "Pár hodín po tom, ako ho schválite, šupnete do parlamentu novelu kompetenčného zákona," kritizoval poslanec.

Ku kritike sa pridala aj Renáta Kaščáková (SaS), podľa ktorej vláda týmto návrhom na skrátené legislatívne konanie usvedčuje samú seba zo svojho predchádzajúceho konania. Čiže z toho, že ohrozila Slovensko, keďže teraz pre zabránenie hospodárskych škôd štátu potrebuje rýchlo prijať zmenu kompetenčného zákona. "Vláda týmto priznala, že fatálne zlyhala," konštatovala poslankyňa.

Podľa Pellegriniho je však normálne, ak sa vláda krátko po zložení rozhodne upraviť svoje kompetencie. Takáto prax sa podľa neho opakuje viackrát. Pripomenul situáciu z roku 2010 po vzniku vlády Ivety Radičovej, keď jedným z prvých skrátených konaní bol návrh na vznik ministerstva životného prostredia. To predtým zrušila predchádzajúca vláda Roberta Fica.

"Nejde z našej strany o zneužitie tohto inštitútu," konštatoval Pellegrini. Vláda sa podľa neho snaží o zlepšenie čerpania eurofondov a o lepšie narábanie s prostriedkami na informatizáciu. A to podľa Pellegriniho neznesie odklad. Vláda totiž chce, aby nový zákon začal platiť už od 1. júna 2016.

M. BEBLAVÝ: Posilnením kompetencií sa vytvorí pre P. Pellegriniho ministerstvo

Miroslav Beblavý, zvolený za #Sieť, odišiel zo strany.
Foto: TASR - Pavel Neubauer


Posilnenie kompetencií podpredsedu vlády vytvorí v skutočnosti pre Petra Pellegriniho (Smer-SD) ministerstvo. Tvrdí to nezaradený opozičný poslanec Miroslav Beblavý. "Má to všetky znaky ministerstva, len iný názov," zdôraznil poslanec v rámci diskusie k návrhu novely zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy, čiže o takzvanom kompetenčnom zákone.

Na základe novely má podpredseda vlády pre investície Pellegrini získať väčšie kompetencie pri riadení, koordinácii a dohľade nad využívaním eurofondov. Šéfovať má aj novému úradu, ktorý má zastrešovať aj informatizáciu spoločnosti.

Podľa Beblavého tak preto, aby nevzniklo ďalšie ministerstvo, čo by sa stalo predmetom verejnej kritiky, sa vlastne vytvára ministerstvo bez tohto názvu. V tejto inštitúcii však bude podľa poslanca ešte jedna úroveň riadenia, aby sa dalo obísť, že ide o ministerstvo. Na čele úradu bude totiž ešte vedúci, ktorého bude riadiť Pellegrini.

"V skutku blahoželám k tomuto aj manažérskemu aj úspornému politickému prístupu, ktorý ste vytvorili," dodal Beblavý. Má to však podľa neho aj jednu výhodu oproti štandardnému ministerstvu. Na Slovensku totiž na rozdiel od iných krajín podpisujú dokumenty ministri. V prípade podpredsedu vlády Pellegriniho ich však bude podpisovať vedúci úradu, lebo on bude štatutárom úradu.

"To znamená, že za všetky trestné činy, za všetky nehospodárne vynakladania prostriedkov, za všetky 'prúsery' v eurofondoch a informatizácii bude zodpovedný tento človek a podpredseda vlády Pellegrini bude mať minimálne právne čisté ruky," opísal Beblavý. Toto je podľa neho spôsob ministerskej imunity, ktorú má už len Robert Fico (Smer-SD) ako predseda vlády. Tiež nič nepodpisuje, za neho podpisuje vedúci úradu vlády.

"Nedivím sa členovi vlády, ktorú vedie Smer-SD a ktorý má na starosti informatizáciu a eurofondy, dve najväčšie stoky korupcie v tejto krajine, že to tak chce," doplnil Beblavý. Celkom však nechápe ostatných ministrov a parlamentnú väčšinu, že mu to dovolia.

Beblavého slovám oponoval podpredseda vlády Pellegrini a nesúhlasí s tvrdeniami, že vzniká nejaké ministerstvo. "Tento štát mal stále problém uchopiť nejakým spôsobom agendu, ktorá má nadrezortný charakter, a preto v oblasti eurofondov a v oblasti informatizácie, v ktorých sa naozaj zasahuje do všetkých ministerstiev, je účelné, aby sa riadili z pozície úradu vlády alebo podpredsedu vlády. A nie, aby jedno ministerstvo riadilo ostatné ministerstvá," odôvodnil Pellegrini.

Preto sa to podľa neho navrhuje riešiť takýmto spôsobom. Zároveň nesúhlasí s niektorými vyjadreniami o tom, že narastá počet úradníkov. "Centrálny koordinačný orgán, to sú úradníci, ktorí už dnes sú a pracujú. Tí iba prejdú pod iné riadenie," dodal. Zároveň podľa neho aj celá sekcia na informatizáciu už na ministerstve financií existuje a úradníci na nej pracujú, len prejdú pod jedno riadenie.

Pripomenul, že tých 100 ľudí, ktorí robia na centrálnom koordinačnom orgáne, sú platení z prostriedkov štrukturálnych fondov, čiže priamo z EÚ, lebo slúžia na kontrolu, usmerňovanie a koordináciu čerpania eurofondov. "Nestoja štátny rozpočet skoro nič," zdôraznil.