< sekcia Slovensko

ĽSNS chce povoliť občanom používať na ochranu aj dlhé strelné zbrane

Na snímke poslanci NR SR, vľavo Marian Kotleba a vpravo Rastislav Schlosár (obaja Kotleba - ĽSNS). Foto: TASR - Martin Baumann

To je cieľom návrhu novely zákona o strelných zbraniach a strelive, ktorý na novembrovú schôdzu parlamentu predložili poslanci ĽSNS.

Bratislava 13. novembra (TASR) - Umožniť občanom SR, aby okrem krátkej strelnej zbrane mohli používať na ochranu života, zdravia a majetku aj dlhé strelné zbrane. To je cieľom návrhu novely zákona o strelných zbraniach a strelive, ktorý na novembrovú schôdzu parlamentu predložili poslanci ĽSNS.

Súčasný zákon hovorí, že na zabezpečenie ochrany osoby a majetku slúžia skupiny zbrojných preukazov A a B. Tie oprávňujú držiteľov na držanie, prípadne aj nosenie výlučne krátkych strelných zbraní. "Zhoršovanie bezpečnostnej situácie a s ním spojená potreba účinnejšej ochrany životov, zdravia a majetku obyvateľov vyvoláva verejný tlak na rozšírenie možnosti použiť na obranu zbraň, ktorá bude čo najlepšie prispôsobená fyzickým danostiam a schopnostiam majiteľa," tvrdia autori novely.

Podľa ich slov potreba účinnej ochrany vyvoláva v kruhoch odbornej verejnosti aj diskusiu o vhodnosti, resp. o dostatočnej účinnosti krátkych zbraní najmä pri ochrane a obrane majetku, alebo pri útoku viacerých útočníkov. Najjednoduchšou možnosťou, ako občanom poskytnúť efektívnejšie zbrane na ochranu, je preto podľa ĽSNS poskytnúť im možnosť na tento účel využívať aj dlhé strelné zbrane. Tieto v súčasnosti možno používať výlučne na športové účely alebo v poľovníctve.

"Dlhé zbrane poskytujú možnosť efektívnej obrany aj strelcom, ktorí z dôvodu subtílnosti fyzickej stavby tela alebo z dôvodu zlého znášania spätného rázu výkonnejších krátkych zbraní nemôžu na obranu svojho života, zdravia, alebo majetku použiť dostatočne výkonné krátke zbrane," dodali poslanci ĽSNS.