< sekcia Slovensko

Majetok v plynárenstve bude mať čiastočnú exekučnú imunitu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Parlament prijal právnu normu v skrátenom legislatívnom konaní. MH SR odôvodnilo skrátené konanie k návrhu hrozbou značných hospodárskych škôd.

Bratislava 4. decembra (TASR) - Majetok v plynárenstve bude mať čiastočnú exekučnú imunitu. Vyplýva to zo zákona o ochrane majetku v plynárenstve z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktorý v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Parlament prijal právnu normu v skrátenom legislatívnom konaní. MH SR odôvodnilo skrátené konanie k návrhu hrozbou značných hospodárskych škôd.

"Dôvodom je potreba okamžitej reakcie zo strany štátu vo forme zákona poskytujúceho čiastočnú exekučnú imunitu majetku v plynárenstve, ktorý slúži na plnenie úloh dodávky plynu tomu subjektu, ktorý je dodávateľom plynu, je súčasne dodávateľom poslednej inštancie a nakoniec je v 100-percentnom vlastníctve štátu. Pôjde ale iba o čiastočnú exekučnú imunitu na majetok tvoriaci majetkové účasti takéhoto subjektu," zdôvodnil rezort hospodárstva.

Súčasne sa návrhom dopĺňa Civilný sporový poriadok o stanovenie odkladu vykonateľnosti dovolania, ak bolo podané proti rozhodnutiu v konaní, v ktorom sa uplatňoval nárok zo zmenky, a to aj na konania začaté podľa pôvodnej úpravy v Občianskom súdnom poriadku.

To, že MH SR pripravuje zákon na ochranu záujmov štátu v plynárenstve, oznámil v pondelok 26. novembra šéf MH SR Peter Žiga (Smer-SD) v súvislosti s rozhodnutím Najvyššieho súdu SR, na základe ktorého vo veci tzv. Duckého zmeniek má spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) schránkovej cyperskej firme vyplatiť 30 miliónov eur.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.