Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Slovensko

NRSR: Maloletí pacienti by mohli mať právo na sprievod v nemocniciach

Ilustračnié foto, detskí pacienti Foto: TASR/Svätopluk Písecký

Cieľom návrhu je podľa poslancov naplniť aj medzinárodné záväzky a odporúčania pre Slovensko. Nová legislatíva by v prípade definitívneho schválenia mohla byť účinná od 15. júna 2024.

Bratislava 2. februára (TASR) - Pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti by sa mohlo uplatniť právo maloletého pacienta na prítomnosť sprevádzajúcej osoby. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok posunuli do druhého čítania.

Pri maloletom pacientovi by bol podľa návrhu sprevádzajúcou osobou jeho zákonný zástupca alebo osoba určená zákonným zástupcom, alebo iná osoba, do náhradnej starostlivosti ktorej bol pacient zverený, alebo iná blízka osoba.Návrh novely predložili poslanci SaS. Argumentujú pretrvávajúcimi nedostatkami v praxi poskytovania zdravotnej starostlivosti pacientom, ktoré priamo súvisia so základným právom pacienta na súkromie, na zachovanie dôstojnosti, telesnej integrity a rešpektovanie autonómie jeho vôle.

"Nedostatky v praxi poskytovania zdravotnej starostlivosti v spojení s ochranou súkromia pacientov sa týkajú okrem iného aj účasti sprevádzajúcej osoby pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti pacientovi a častým a nedôvodným odopretím ich prítomnosti pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti alebo iným obmedzovaním kontaktu pacienta so sprevádzajúcou osobou pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti," uviedli poslanci v dôvodovej správe.

Cieľom návrhu je podľa poslancov naplniť aj medzinárodné záväzky a odporúčania pre Slovensko. Nová legislatíva by v prípade definitívneho schválenia mohla byť účinná od 15. júna 2024.