Quantcast
< sekcia Slovensko

Mediálny výbor bude v utorok rokovať aj o kvótach pre slovenskú hudbu

Ilustračná snímka. Foto: TASR Martin Ferenčík

NRSR: Mediálny výbor bude v utorok rokovať aj o kvótach pre slovenskú hudbu

Bratislava 15. októbra (TASR) - Výbor Národnej rady SR pre kultúru a médiá bude v utorok 19. októbra na svojom riadnom rokovaní diskutovať aj o návrhu na zrušenie povinnosti kvót pre slovenskú hudbu vo vysielaní komerčných rádií. TASR to potvrdil predseda mediálneho výboru Kristián Čekovský (OĽANO).

O zvolanie rokovania, ktoré by umožnilo diskusiu názorových oponentov k téme kvót, požiadal člen výboru Roman Foltin (SaS). "Nebudeme zvolávať mimoriadne rokovanie, ale túto tému zaradíme na začiatok programu plánovaného utorkového rokovania," objasnil Čekovský. "Pozveme na rokovanie zástupcov umelcov, rádií, Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA) i ministerstva kultúry," potvrdil. Vzhľadom na doterajšiu medializáciu témy očakáva dynamickú názorovú konfrontáciu, zároveň však upozorňuje, že celý legislatívny proces je ešte len na začiatku.

Návrh na zrušenie povinného podielu hranosti slovenských pesničiek vo vysielaní komerčných rádií je súčasťou pripravovaných legislatívnych zmien a zákona o mediálnych službách. Podľa návrhu má povinná kvóta pre slovenskú hudbu ostať len pre RTVS, a to v nezmenenej výške 35 percent.
Na snímke ministerka kultúry SR Natália Milanová počas brífingu k natáčaniu zahraničnej produkcie na Slovensku. V Žiline dňa 18. augusta 2021, foto z archívu.
Foto: TASR - Erika Ďurčová

Ministerka kultúry návrh odôvodňuje tým, že štát nemá čo diktovať súkromným rádiám, čo majú hrať, odvoláva sa tiež na programové vyhlásenie vlády, ktoré spomína prehodnotenie kvót. Myslí si tiež, že by bolo potrebné sa pozrieť na to, či opatrenie splnilo plánovaný podporný zámer.

Podľa SOZA svedčia o zmysluplnosti a pozitívnom efekte pre slovenskú tvorbu samotné čísla, potvrdzujúce nárast nielen odohratých diel, ale aj autorov, ktorí mohli prostredníctvom kvót prezentovať svoje pesničky vo vysielaní. Zväz poukazuje i na to, že podobné a ešte intenzívnejšie formy podpory domácej hudby fungujú v mnohých krajinách Európy.

Kvóty pre slovenskú hudbu fungujú od apríla 2016, podľa aktuálneho znenia stanovuje zákon povinnosť komerčným rádiám zaradiť do celkovej odohratej produkcie za mesiac minimálne 25 percent slovenských diel, v prípade RTVS je to 35 percent. Podiel sa týka odohratých skladieb medzi 6.00 až 24.00 h.