< sekcia Slovensko

NRSR posunulo zmiernenie povinností štatistických výkazov do 2.čítania

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Cieľom návrhu zákona z dielne Štatistického úradu (ŠÚ) SR je pomoc podnikateľom a ostatným spravodajským jednotkám.

Bratislava 29. apríla (TASR) - V období mimoriadnej situácie a núdzového stavu by sa mali zmierniť povinnosti štatistických výkazov. Národná rada (NR) SR v stredu posunula novelu zákona o štátnej štatistike do druhého čítania. Prerokúva ju v tzv. zrýchlenom režime.

Cieľom návrhu zákona z dielne Štatistického úradu (ŠÚ) SR je pomoc podnikateľom a ostatným spravodajským jednotkám, spočívajúca v možnosti orgánov vykonávajúcich štátnu štatistiku vydávať opatrenia, ktoré v súčasnej vládou vyhlásenej mimoriadnej situácii a bezprostredne po nej modifikujú ich spravodajskú povinnosť.

Naliehavosť prijatia návrhu zákona vyplýva z aktuálnej situácie z dôvodu ochorenia COVID-19 na území Slovenskej republiky, ktorá si vyžaduje prijať dočasné opatrenia v oblasti štátnej štatistiky a umožniť tak spravodajským jednotkám, aby sa sústredili na riešenie najvážnejších dosahov pandémie na ich vlastnú činnosť.

Keďže opatrenia v oblasti realizácie štatistických zisťovaní sú už na vnútroštátnej úrovni reálne prijímané, je podľa ŠÚ SR potrebné zabezpečiť ich jednotnosť a adekvátnosť. Zároveň bola zvolená taká úprava, aby orgány vykonávajúce štatistické zisťovania mohli prijímať takéto opatrenia aj v obdobných situáciách v budúcnosti.

Plénum zároveň hlasovaním o návrhoch zákonov, ktoré prerokúva v tzv. zrýchlenom režime, ukončilo 6. rokovací deň 6. schôdze parlamentu. Poslanci si súčasne v závere minútou ticha pripomenuli výročie vraždy Róberta Remiáša.

V stredu sa poslanci zväčša venovali programovému vyhláseniu vlády, o ktorom majú hlasovať vo štvrtok (30. 4.) o 11. hodine. Ešte predtým sa vo štvrtok očakáva vystúpenie premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).