Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. apríl 2024Meniny má Justína
< sekcia Slovensko

Podanie žiadosti o povolenie pre malé čistiarne by sa mohlo predĺžiť

Ilustračné foto. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Novela ustanovuje nové povinnosti pre vlastníkov malých ČOV do 50 ekvivalentných obyvateľov.

Bratislava 7. decembra (TASR) - Podanie žiadosti o zosúladenie povolenia na vypúšťanie odpadových vôd by sa mohlo predĺžiť. Vlastník malej čistiarne odpadových vôd (ČOV) do 50 obyvateľov by mohol o to požiadať orgán štátnej vodnej správy do 31. decembra 2028. Vyplýva to z novely vodného zákona, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania. Návrhu sa venujú v skrátenom legislatívnom konaní.

Novela ustanovuje nové povinnosti pre vlastníkov malých ČOV do 50 ekvivalentných obyvateľov. Vzhľadom na náročnosť zosúladenia existujúceho stavu malých ČOV s prijatou právnou úpravou a povinnosťami pre ich vlastníkov je podľa envirorezortu potrebné lehotu predĺžiť. Ak by sa lehota nepredĺžila, malé ČOV, ktoré majú dnes právoplatné povolenia na šesť alebo desať rokov, by sa nemohli prevádzkovať. Inak by im hrozila sankcia, uviedlo ministerstvo životného prostredia.

"Osobitne upozorňujeme, že ide najmä o malé domové ČOV, dva až šesť ekvivalentných obyvateľov, ktorých prevádzkovatelia alebo vlastníci musia mať dostatočný časový priestor, aby získali informácie o zaradení ČOV podľa kategórií a k tomu prislúchajúce limitné hodnoty ukazovateľov znečistenia," uviedol envirorezort v materiáli.

Zároveň je podľa ministerstva potrebné zohľadniť obmedzené kapacity štátnej vodnej správy na okresných úradoch, ktorá musí všetky povolenia pre malé ČOV prehodnotiť podľa jednotlivých kategórií. Za rok 2020 vydali desiatky tisíc rozhodnutí pre malé ČOV.