Quantcast
< sekcia Slovensko

NRSR: Poslanci schválili program mimoriadnej schôdze k postupom OČTK

Na snímke poslanec NR SR Robert Fico (Smer-SD). Foto: TASR - Jakub Kotian

Mimoriadnu schôdzu inicioval opozičný Smer-SD. Líder strany Robert Fico argumentoval tvrdeniami o deštrukcii právneho štátu a rôznych praktikách v OČTK.

Bratislava 6. októbra (TASR) - Začala sa mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR, na ktorej chce Smer-SD presadiť uznesenie k vyvodeniu zodpovednosti voči niektorým orgánom činným v trestnom konaní (OČTK). Poslanci schválili program rokovania. Hlasovalo zaň 65 zo 128 prítomných poslancov, proti bolo 60, dvaja sa zdržali a jeden nehlasoval.

Mimoriadnu schôdzu inicioval opozičný Smer-SD. Líder strany Robert Fico argumentoval tvrdeniami o deštrukcii právneho štátu a rôznych praktikách v OČTK. Žiada opatrenia a vyvodenie zodpovednosti voči vyšetrovateľom, prokurátorom a niektorým sudcom "za to, čo vystrájajú".

SaS otvorenie schôdze nepodporila, hovorí o snahe zastrašovať tieto orgány a o útokoch na vymožiteľnosť práva zo strany Smeru-SD. Nehlasovalo zaň ani hnutie OĽANO, ani nezaradení poslanci zo strany Za ľudí. Nepodporili ho ani nezaradení poslanci Tomáš Valášek a Miroslav Kollár.

Naopak, za program mimoriadnej schôdze hlasovali okrem Smeru-SD aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho či okolo Tomáša Tarabu. Podporilo ho aj Sme rodina. Predseda hnutia Boris Kollár zatiaľ nepovedal, či podporia aj samotné uznesenie.

Do diskusie k uzneseniu o OČTK sa prihlásilo šesť rečníkov písomne


Do diskusie k návrhu uznesenia o vyvodení zodpovednosti voči orgánom činným v trestnom konaní (OČTK) z dielne Smeru-SD sa prihlásilo šesť rečníkov písomne. V úvode mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR návrh odôvodnil líder Smeru-SD Robert Fico.

Nik z rečníkov nie je prihlásený za poslanecký klub, všetci tak môžu rečniť najviac 20 minút. Na jednotlivých rečníkov môžu zákonodarcovia reagovať faktickými poznámkami, jedna môže trvať najviac dve minúty.

Na snímke 73. schôdza NRSR o odvolaní podpredsedu vlády a ministra financií SR Igora Matoviča (OĽaNO) v Bratislave 28. septembra 2022.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Kedykoľvek môžu požiadať o slovo členovia vlády, premiér, podpredsedovia a predseda NR SR. Predseda vlády a šéf parlamentu môžu rečniť bez obmedzenia, podpredsedovia parlamentu a členovia vlády najviac 20 minút.

Po písomne prihlásených poslancoch sa budú môcť zákonodarcovia do diskusie prihlásiť aj ústne.

R. Fico odmietol, že by za schôdzou bola snaha zastrašovať OČTK


Šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico odmietol, že by za mimoriadnou schôdzou bola snaha zastrašovať orgány činné v trestnom konaní (OČTK). Reagoval tak na tvrdenia SaS o snahe zastrašovať a o útokoch na vymožiteľnosť práva zo strany Smeru-SD.

Fico pripomenul, že prvýkrát sa objavili informácie o stave v OČTK, keď sa na schôdzi parlamentu čítala správa Slovenskej informačnej služby, ktorá mala hovoriť o existencii skupiny vyšetrovateľov, prokurátorov či sudcov, vymýšľaní dôkazov, ako aj zneužívaní trestného práva na politický boj. "V opozícii vôbec nepochybujeme, prečo sa na Slovensku zneužíva trestné právo," povedal v pléne Národnej rady (NR) SR Fico. Tvrdí, že zámerom je oslabenie opozície, a to sa musí diať podľa neho len tak, že sa porušujú pravidlá. Tvrdí, že dochádza k manipulácii prideľovania spisov a mnohí ľudia sú perzekvovaní. Odvoláva sa na prepisy nahrávok.

Šéf Smeru-SD súhlasí s tým, aby sa vyšetrovalo, no má to prebiehať v súlade so zákonom. Dodal, že sa objavujú prípady, keď začínajú s kajúcnikmi, tzv. udavačmi, spolupracovať advokáti. Hovoril tiež o univerzálnych udavačoch, za jedného z nich označil bývalého riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície Bernarda S., ktorý má figurovať ako svedok vo viacerých kauzách.

Fico v pléne predstavil návrh uznesenia, ktorým poslanci navrhujú, aby sa na schôdzi NR SR komplexne prerokovalo zneužívanie inštitútov trestného práva, na ktorom by mal vystúpiť predseda Slovenskej advokátskej komory. Plénum by malo podľa uznesenia uznať za neprijateľné zneužívanie inštitútov trestného práva vybranou skupinou policajtov a vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) či niektorých prokurátorov a sudcov aj na zasahovanie do slobodnej súťaže politických síl. NR SR by mala tiež vyjadriť vážne znepokojenie nad situáciou v niektorých OČTK, osobitne na NAKA a Úrade špeciálnej prokuratúry, "kde ďalšie a ďalšie dôkazy potvrdzujú manipuláciu s dôkaznou situáciou". Parlament by mal tiež protestovať proti "pokračujúcemu využívaniu systému tzv. kajúcnikov - udavačov, ktorí s cieľom ochrany svojich osobných záujmov poskytujú krivé svedectvá". V uznesení tiež žiadajú generálneho prokurátora Maroša Žilinku okrem iného preveriť zákonnosť konania OČTK.