Quantcast
< sekcia Slovensko

Poslanci v úvode dňa rokujú o podpore štátneho nájomného bývania

Na snímke poslanci počas rokovania. Foto: TASR - Pavel Neubauer

V stredu o 11.00 h by zároveň malo plénum hlasovať o zdanení mimoriadnych príjmov z ruskej ropy.

Bratislava 25. mája (TASR) - Národná rada (NR) SR sa v stredu v úvode 14. rokovacieho dňa 65. schôdze zaoberá podporou štátneho nájomného bývania. Návrh zákona z dielne poslanca Miloša Svrčeka (Sme rodina) je už v druhom čítaní a už viackrát sa presúval.

Cieľom návrhu zákona o podpore štátneho nájomného bývania je vytvoriť prostredie, ktoré umožní výstavbu štátom podporovaného nájomného bývania s regulovanou výškou nájomného a zárukou dlhodobého bývania. Návrh zákona chce riešiť aktuálny problém v oblasti bývania na Slovensku, a to je fyzická a cenová dostupnosť bývania pre široké skupiny obyvateľstva.

V stredu o 11.00 h by zároveň malo plénum hlasovať o zdanení mimoriadnych príjmov z ruskej ropy. Rafinéria Slovnaft by mala podľa návrhu zákona o dani z výhody získanej v dôsledku osobitnej situácie na trhu s ropou platiť mimoriadnu daň z cenovej výhody, ktorú jej prináša spracovanie ruskej ropy. Tá je v posledných mesiacoch výrazne lacnejšia ako ropa typu Brent a štát chce túto výhodu využiť na dodatočný príjem do štátneho rozpočtu.

Odhlasovať o 11.00 h by poslanci mali aj zákon o mediálnych službách. Ten má nahradiť doterajší zákon o vysielaní a retransmisii a tzv. zákon o digitálnom vysielaní. Legislatívnou úpravou by sa mali platformy na zdieľanie videí zaradiť do regulačného rámca audiovizuálnych mediálnych služieb.