Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Slovensko

Poslanci v závere prvého rokovacieho dňa debatovali o financovaní škôl

Ilustračná snímka. Foto: TASR Jaroslav Novák

Podľa návrhu sa neštátne zariadenia majú financovať zo štátneho rozpočtu.

Bratislava 6. decembra (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR debatovali v závere prvého rokovacieho dňa 6. schôdze o vládnom návrhu novely zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení. Opozičný poslanec Ján Horecký (KDH) vyjadril návrhu podporu. Poslanci sa zídu opäť vo štvrtok (7. 12.). Od 9.00 h majú pokračovať v preberaní návrhov v prvom čítaní, o ktorých rokujú v skrátenom legislatívnom konaní. Začať by mali vládnym návrhom zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s pomocou so splácaním úverov na bývanie.

Navrhovaná zmena financovania vo vládnej novele spočíva v tom, že cirkevné zariadenia poradenstva a prevencie a súkromné zariadenia poradenstva a prevencie, teda neštátne zariadenia už nebudú financované obcami alebo samosprávnymi krajmi z výnosu dane z príjmov fyzických osôb. Podľa návrhu sa neštátne zariadenia majú financovať zo štátneho rozpočtu.

V závere rokovania preberali poslanci aj vládny návrh zákona o dorovnávacej dani na zabezpečenie minimálnej úrovne zdanenia nadnárodných skupín podnikov a veľkých vnútroštátnych skupín.

Vo štvrtok o 11.00 h majú poslanci odhlasovať návrhy na skrátené legislatívne konanie pri viacerých vládnych novelách. Ide o novelu zákona o niektorých opatreniach na úseku environmentálnej záťaže, novelu zákona o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve, novele zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy a novele zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme.