Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. marec 2024Meniny má Bohumil, Bohumila
< sekcia Slovensko

NRSR posunula do druhého čítania novelu kompetenčného zákona

Na snímke plénum počas schôdze NRSR. Foto: TASR- Jaroslav Novák

Novela ráta s vytvorením Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky od 1. januára 2024.

Bratislava 8. decembra (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania novelu kompetenčného zákona, o ktorej rokujú v skrátenom legislatívnom konaní. Novela zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy hovorí o vzniku nového ministerstva, ale aj o zmene spôsobu výberu šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZ) a ďalších úpravách.

Novela ráta s vytvorením Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky od 1. januára 2024. Cieľom je podľa predkladateľa posilniť a zefektívniť využívanie verejných zdrojov a potenciálu v cestovnom ruchu a významne podporiť rozpoznateľnosť značky Slovensko ako bezpečnej turistickej destinácie a vytvoriť na zahraničných trhoch priestor pre plynulý rast príjmov tohto významného sektora domáceho hospodárstva. Ďalšou úlohou rezortu má byť podpora a rozvoj kúpeľného cestovného ruchu a rozvoj cykloturistiky. Nové ministerstvo má podporiť aj kongresovú turistiku ako ďalší významný zdroj príjmov pre štát a mestá.

Nové ministerstvo má získať kompetencie v oblasti cestovného ruchu od Ministerstva dopravy SR a kompetencie v oblasti športu od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktoré sa má zároveň premenovať na Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.

Šéfa ÚDZS by mala opäť menovať a odvolávať vláda na návrh ministra zdravotníctva. Novelizácia ráta aj s obdobnou úpravou pri vymenúvaní a odvolávaní predsedu Štatistického úradu SR, čo má byť tiež kompetencia vlády a nie prezidenta. Do zákona by sa mali doplniť aj dôvody na ich odvolanie.

Legislatívny návrh hovorí aj o zmenách zákonov týkajúcich sa položiek s dvojakým použitím a novelizuje legislatívu týkajúcu sa obchodovania s výrobkami obranného priemyslu.