Quantcast
< sekcia Slovensko

Prezidentka odobrila zmeny v zákone o odpadoch

Ilustračné foto. Foto: TASR - Alexandra Moštková

Firmám sa podľa schváleného materiálu môžu zvýšiť náklady na vyššie spracovanie stavebného odpadu a skladovacie kapacity.

Bratislava 24. mája (TASR) - Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala v piatok novelu zákona o odpadoch. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Z novely vyplýva, že najmenej 70 percent hmotnosti nie nebezpečného stavebného a demolačného odpadu sa má opätovne použiť alebo zrecyklovať. K dispozícii má byť aj iné zhodnotenie materiálu, pri ktorom sa ako náhrada používa odpad.

Stavebné odpady a odpady z demolácií dlhodobo predstavujú najväčší prúd odpadov. "Zároveň sú špecifické svojím vysokým potenciálom opätovného použitia a recyklácie vrátane nahradzovania veľkého množstva primárnych surovín, čo môže mať významné výhody z hľadiska udržateľného rozvoja a kvality života," poznamenal envirorezort.

Firmám sa podľa schváleného materiálu môžu zvýšiť náklady na vyššie spracovanie stavebného odpadu a skladovacie kapacity. Znížiť sa im zas majú náklady na nákup niektorých nových stavebných materiálov, ktoré budú nahrádzať recyklát.

Legislatívnou zmenou sa zavádza najmä povinná selektívna demolácia vrátane systému kontroly pred demoláciou a po demolácii. Úroveň recyklácie, ako aj ďalšieho využitia stavebného a demolačného odpadu je monitorovaná prostredníctvom Regionálneho informačného systému o odpadoch (RISO). Novelizácia sa týka i zlepšenia systému zberu dát v tejto oblasti, ako aj následného zjednodušovania pravidiel používania stavebného odpadu.