Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. marec 2025Meniny má Meniny má Víťazoslav a Klaudius
< sekcia Slovensko

VIDEO: Schôdze k odvolaniu Tarabu a Šimkovičovej sa nepodarilo otvoriť

Na snímke zľava ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (obidvaja nominanti SNS) počas spoločnej tlačovej konferencie k ich odvolávaniu, ktorá sa konala pred rokovaním Národnej Rady SR 18. februára 2025 v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

Návrh na odvolanie ministra podali opoziční poslanci z PS, SaS aj nezaradený poslanec Ľubomír Galko. Odvolávanie Šimkovičovej iniciovali poslanci za PS a SaS.

Bratislava 18. februára (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR neboli v utorok ani na druhý pokus uznášaniaschopní pri otváraní mimoriadnej schôdze k odvolávaniu šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu (nominant SNS). Nerokovali ani o návrhu na vyslovenie nedôvery ministerke kultúry Martine Šimkovičovej (nominantka SNS). Pri otváraní schôdze taktiež neboli ani na druhý pokus uznášaniaschopní.

Na snímke prázdne lavice koaličných poslancov pred hlasovaním o otvorení mimoriadnej schôdze Národnej rady SR k odvolávaniu ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu (nominant SNS) v Bratislave v utorok 18. februára 2025.
Foto: TASR - Jakub Kotian


Danko: Koalícia už otvorila schôdze NR SR iniciované opozíciou, no nemali význam



Koaliční poslanci Národnej rady (NR) SR už v minulosti otvorili mimoriadne schôdze iniciované opozíciou, no aj tak nemali význam. Skonštatoval to líder koaličnej SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko. Uviedol to v reakcii na neotvorenie schôdzí k odvolávaniu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) a šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu (nominant SNS) pre uznášanianeschopnosť poslancov.

"Boli schôdze, ktoré sme otvorili, aj tak nemali význam. Vždy aj opozícia, keď ich zvoláva, tu nie sú prítomní všetci opoziční poslanci. Niektoré schôdze sa otvárajú a niektoré sa neotvoria. Takže je to ad hoc, záleží to od časového harmonogramu, ale boli aj schôdze, ktoré sme otvorili a nič nevyriešili, len sa stupňovali hádky poslancov," skonštatoval.

Hnutie Slovensko nepodporí schôdze, ak s ním partneri nebudú spolupracovať



Opozičné hnutie Slovensko nepodporí otvorenie mimoriadnych schôdzí zvolávaných opozičnými partnermi, ak s ním nebudú adekvátne komunikovať a spolupracovať. Na tlačovej konferencii to vyhlásil predseda hnutia Igor Matovič.

"Ak je PS lídrom opozície, tak akákoľvek mimoriadna schôdza bude aj s našimi poslancami zvolaná a vtedy budú aj naši poslanci hlasovať na tej mimoriadnej schôdzi. Ak naďalej tu PS bude rozbíjať jednotu opozície, tak naši poslanci síce prítomní na schôdzi budú, ale nebudú dodávať hlas na zvolanie mimoriadnych schôdzí. Robíme to preto, aby sa PS prebralo, že zrazu tu bude liberálno-progresívna väčšina na Slovensku, s ktorou porazia Fica," uviedol Matovič.

Predstavitelia hnutia zároveň vyzvali opozičné subjekty, aby sa v politickom boji spojili, pretože si to podľa nich vyžadujú voliči.

Schôdza k odvolávaniu Šimkovičovej mala byť podľa opozície otvorená



Mimoriadna schôdza pléna Národnej rady (NR) SR k odvolávaniu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) mala byť podľa opozície otvorená. Vyplýva to z utorkových vyhlásení opozičných predstaviteľov.

Poslankyňa NR SR Zora Jaurová (PS) vyhlásila, že pôsobenie ministerky v rezorte kultúry je nielen škodlivé, ale aj nedôstojné voči zamestnancom celého sektora. Spomenula aj Šimkovičovej vyjadrenia z tlačovej konferencie z utorkového rána. "Ja to považujem za absolútne škandalózne, aby ministerka kultúry na tlačovej konferencii prepierala mimoriadne citlivé osobné údaje, ktoré sú chránené osobitným režimom. Aby rozprávala o diagnózach zamestnancov Bibiany," vyhlásila Jaurová.



Dodala, že PS plánuje podať aj trestné oznámenie. Myslí si, že Šimkovičová sa k týmto údajom nemala ako legálne dostať. "Je to prekročenie všetkých hraníc a zásadné porušenie etiky," doplnila.

Hnutiu Slovensko prekáža, že ho opoziční partneri neinformovali, že mimoriadne schôdze parlamentného pléna na odvolávanie dvoch ministrov zvolávajú. "Ak by prišlo na hlasovanie, zahlasovali by sme za jeho odvolávanie (ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, pozn. TASR), zahlasovali by sme za odvolávanie pani Šimkovičovej," uviedol poslanec parlamentu Rastislav Krátky (Slovensko, Za ľudí, KÚ).


Schôdzu k odvolávaniu Šimkovičovej sa nepodarilo otvoriť ani na druhý pokus



Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok nerokovali o návrhu na vyslovenie nedôvery ministerke kultúry Martine Šimkovičovej (nominantka SNS). Pri otváraní schôdze neboli ani na druhý pokus uznášaniaschopní. V sále sa ich ako prítomných prezentovalo iba 64. Plénum sa o návrhu pokúsi rokovať opäť v stredu (19. 2.), na kedy sa presunul začiatok schôdze.

Odvolávanie Šimkovičovej v parlamente iniciovali opoziční poslanci za PS a SaS. Odôvodňovali to jej nekompetentnosťou a neodbornosťou. Hovorili o rozklade kultúry a zlyhaniach šéfky rezortu. Upozornili napríklad na zlyhania v oblasti ochrany pamiatkovej starostlivosti, rozklad verejnoprávnych médií a verejnoprávnych fondov. Konštatovali aj porušenia štandardov pri zadávaní úpravy štátnej hymny.

Šéfka rezortu kultúry prezentované dôvody odmietla. Označila ich za emotívne. Deklarovala, že v rámci oblasti kultúry sa plní programové vyhlásenie vlády. Odmietla vyjadrenia na jej osobu o nekompetentnosti. Upozornila pritom na zlyhania v kultúrnych inštitúciách za predošlých vedení.


Opozícia kritizuje neotvorenie schôdze na odvolávanie ministra T. Tarabu



Opozičné hnutie PS a strana SaS kritizujú neotvorenie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR k odvolávaniu ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS). Uviedli to potom, ako plénu parlamentu v utorok opätovne chýbali poslanci na otvorenie schôdze.



"To, že koaliční poslanci neotvorili schôdzu, je symptomatické celkovej paralýze Národnej rady. Sme v situácii, keď vláda nevládne, keď parlament reálne nezasadá, nikto nevie, či vládna koalícia má väčšinu alebo nemá väčšinu. Do toho občania Slovenskej republiky zažívajú bezprecedentnú drahotu. Od januára sa dramaticky zvyšuje inflácia, rastú aj ceny potravín, ceny všetkého, a to nás ešte čaká transakčná daň od 1. apríla," vyhlásil líder PS Michal Šimečka. Dodal, že Slovensko aktuálne potrebuje vládu ihneď.

Predseda SaS Branislav Gröhling poukázal, že parlament riadne nezasadá už dva mesiace. Dianie na politickej scéne označil za trápenie. Pripomenul, že vládna koalícia sa aktuálne dohaduje na novom usporiadaní vzťahov. "Tri egá sa nevedia dohodnúť na ničom, ako si poposúvajú tu stoličky, kto obsadí aké ministerstvo, vymieňajú si tu nejaké odkazy. Ja som už hovoril, že to je normálna telenovela," vyhlásil.

Poslanec NR SR Igor Janckulík (KDH) vyhlásil, že poslanci hnutia sú za dialóg a na to schôdza mala byť zvolaná. Dodal však, že k samotnému návrhu svoje podpisy hnutie nedodalo.

O odvolávaní Šimkovičovej sa ešte nerokovalo, ďalší pokus bude o 11.31 h



Poslanci Národnej rady (NR) SR zatiaľ nerokovali o návrhu na vyslovenie nedôvery ministerke kultúry Martine Šimkovičovej (nominantka SNS). Plénum totiž nebolo uznášaniaschopné. V rokovacej sále sa neprezentovalo dostatok poslancov. Ako prítomných sa ich zahlásilo len 63. O návrhu sa pokúsia opätovne rokovať o 11.31 h.

Za návrhom na vyslovenie nedôvery Šimkovičovej stoja opoziční poslanci za PS a SaS. Odôvodňovali to jej nekompetentnosťou a neodbornosťou. Hovorili o rozklade kultúry a zlyhaniach šéfky rezortu. Ministerka to odmietla a označila prezentované dôvody za emotívne.

Schôdzu k odvolaniu Tarabu neotvorili, plénum sa o to pokúsi v stredu



Poslanci Národnej rady (NR) SR neboli v utorok ani na druhý pokus uznášaniaschopní pri otváraní mimoriadnej schôdze k odvolávaniu šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu (nominant SNS). V rokovacej sále sa ich ako prítomných prezentovalo len 63. O návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi sa plénum pokúsi rokovať opäť v stredu (19. 2.).

Návrh podali opoziční poslanci z PS, SaS aj nezaradený poslanec Ľubomír Galko. Argumentovali, že Taraba nezvláda riadiť svoj rezort. "Taraba nemá pre svoj rezort víziu, jeho doterajšie pôsobenie prinieslo len deštrukciu existujúcich projektov, funkčných riešení a odborných organizácií," podotkli. Kritizovali okrem iného odvolávanie odborníkov z rezortných organizácií, zmeny v Envirofonde aj zastavenie projektov realizovaných v záujme ochrany zdravia.

Ministrovi vyčítali aj neadekvátny výkon v napĺňaní míľnikov plánu obnovy či zvrátenie reformy národných parkov. Hovorili aj o likvidačnej legislatíve, papalášizme štátnych tajomníkov envirorezortu a neschopnosti riešiť problematiku veľkých šeliem. Namietali aj zámer výstavby prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec.

Taraba dôvody, pre ktoré ho chce opozícia odvolať, odmietol. Označil ich za smiešne. V tejto súvislosti pripomenul viaceré kroky a opatrenia, ktoré zrealizoval od nástupu do svojej funkcie. Hovoril napríklad o tom, že vyčlenil historicky najviac peňazí na odkanalizovávanie Slovenska a vyplatil najviac peňazí na zatepľovanie domov. Pripomenul okrem iného aj pomoc obciam postihnutých zemetrasením. Deklaroval tiež, že dal historicky najviac peňazí na kompenzáciu veľkým podnikom, čím zabránil zatváraniu fabrík.