Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Slovensko

V tomto roku sa nebude uplatňovať zákon o cestovných náhradách

Na snímke Milan Krajniak počas rozhovoru pre Tlačovú agentúru SR 9. marca 2019 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Novela reaguje na viaceré aspekty služieb zamestnanosti, ktoré sú ovplyvnené rozšírením ochorenia COVID-19.

Bratislava 13. mája (TASR) - Zmeny pri cestovných náhradách, zavedenie výnimky pre uchádzačov o zamestnanie (UoZ) či rozšírenie možností aktivačnej činnosti pre nezamestnaných formou dobrovoľníckej služby počas mimoriadnej situácie na Slovensku. Tieto novinky má priniesť novela zákona o sociálnom poistení, ktorú v stredu schválil parlament. Rokoval o nej v skrátenom legislatívnom konaní.

Novela reaguje na viaceré aspekty služieb zamestnanosti, ktoré sú ovplyvnené rozšírením ochorenia COVID-19. "Reaguje aj na skutočnosť, že z dôvodu umožnenia odkladu termínu na podanie daňového priznania počas pandémie nebude Sociálna poisťovňa (SP) schopná posúdiť vznik, zánik a pokračovanie povinného nemocenského a dôchodkového poistenia pre niektoré samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) v štandardných termínoch," zdôvodňuje rezort práce. Novela preto upravuje termíny na posúdenie vzniku, zániku a pokračovania povinného nemocenského a dôchodkového poistenia pre niektoré SZČO v súlade s odkladom termínu na podanie daňového priznania. "SP do dvoch mesiacov, na základe informácií z finančnej správy, vypočíta predpis odvodov," podotkol minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

V súvislosti s riešením následkov pandémie nového koronavírusu, ktorá má podľa rezortu práce nezanedbateľné dosahy na zamestnávateľov, sa v tomto roku a ani v roku 2021 nebude uplatňovať mechanizmus podľa zákona o cestovných náhradách, ktorý sa týka úprav stravného pre príslušné časové pásma určené zákonom a úpravy sumy základných náhrad za používanie cestných motorových vozidiel.

Zavedú sa tiež výnimky pre ľudí na úrade práce v prípade poberania odmeny za výkon pracovnej povinnosti podľa zákona o hospodárskej mobilizácii a o riadení štátu v krízových situáciách mimo času vojny a vojnového stavu. Nezamestnaní na úradoch práce môžu byť v pracovnoprávnom vzťahu na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, ak jeho trvanie nepresiahne v úhrne 40 dní v kalendárnom roku a ak mesačná odmena nepresiahne v úhrne sumu životného minima.

Rozšíria sa aj možnosti aktivačnej činnosti formou dobrovoľníckej služby UoZ jej poskytovaním aj pre prípad poskytovania pomoci v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu, ktoré ohrozujú životy a materiálne statky spoločnosti. V tejto súvislosti sa predĺži jej maximálne možné obdobie zo šiestich na 12 mesiacov.

Novela rieši aj platnosť potvrdení v prípade cudzincov z tretích krajín, ktorí prišli na Slovensko pracovať, ktorým by sa skončila platnosť povolenia na pobyt počas mimoriadnej situácie. "Ak tu majú povolenie na pobyt, tak pracovné povolenie bude platiť až do skončenia krízy a až potom si ho budú musieť obnoviť," dodal Krajniak.