Quantcast
< sekcia Slovensko

Výbor o rekordnej strate poisťovne nerokoval, koalícia neprišla

Pokračovanie 2. schôdze Národnej rady SR (NR SR) vo štvrtok 21. apríla 2016 na Námestí A. Dubčeka v Bratislave. Foto: TASR – Martin Baumann

Na zasadnutie sa nedostavil ani jeden koaličný poslanec, výbor tak nebol uznášaniaschopný.

Bratislava 4. novembra (TASR) - Výbor NR SR pre zdravotníctvo, ktorý mal dnes diskutovať o situácii v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP), nerokoval. Na zasadnutie sa totiž nedostavil ani jeden koaličný poslanec, výbor tak nebol uznášaniaschopný. Rokovanie iniciovali svojimi podpismi opoziční poslanci s cieľom prediskutovať rekordnú stratu, s ktorou má tento rok VšZP skončiť.

Z jedenásťčlenného výboru chýbalo všetkých šesť koaličných poslancov. Ospravedlnili sa predseda Štefan Zelník (SNS), podpredseda výboru Tibor Bastrnák (Most-Híd) aj členovia Igor Janckulík (Most-Híd), Richard Raši (Smer-SD), Juraj Blanár (Smer-SD) a Jozef Valocký (Smer-SD). Päť opozičných poslancov prišlo, ale na otvorenie rokovania je potrebná nadpolovičná väčšina všetkých členov výboru. Na zasadnutie sa dostavili aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD), generálny riaditeľ VšZP Miroslav Kočan, bývalý šéf VšZP Miroslav Vaďura, oficiálne však rokovať nemohli.

Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá je najväčšou na trhu, očakáva na konci tohto roka rekordnú stratu 283 miliónov eur. Štátna poisťovňa je v strate od augusta po tom, čo zreálnila tvorbu technických rezerv. Vlani VšZP vykázala zisk 17,6 milióna eur, mala však skončiť v mínuse.

Minister Drucker, ako aj šéf VšZP Kočan deklarovali, že poistenci nemusia mať pre hospodárske výsledky štátnej poisťovne obavy. Solventnosť poisťovne a úhrady pre nemocnice či ambulancie podľa Kočana ohrozené nie sú. Keďže ide o účtovnú stratu, VšZP má svoje záväzky uhrádzať v lehotách splatnosti.