< sekcia Slovensko

Parlament, prezident a premiér si zaspomínajú na prijatie Ústavy SR

Na archívnej snímke prezident SR Andrej Kiska (v strede), predseda NR SR Peter Pellegrini (vľavo) a premiér Robert Fico (vpravo) Foto: TASR/Martin Baumann

Slovenský zákonodarný zbor začal rokovať o návrhu ústavy v auguste 1992, definitívne hlasovanie sa uskutočnilo 1. septembra 1992.

Bratislava 31. augusta (TASR) - Národná rada SR si spolu s prezidentom Andrejom Kiskom a predsedom vlády Robertom Ficom zaspomína na prijatie Ústavy SR. Zákonodarný zbor ju schválil 1. septembra 1992.

Pri príležitosti 23. výročia prijatia základného zákona štátu zvolal predseda parlamentu Peter Pellegrini slávnostné zasadnutie snemovne. Uskutoční sa v utorok na štátny sviatok Dňa Ústavy SR (1.9.) v Rytierskej sále Bratislavského hradu.

Slovenský zákonodarný zbor začal rokovať o návrhu ústavy v auguste 1992, definitívne hlasovanie sa uskutočnilo 1. septembra 1992. Z prítomných 134 poslancov hlasovalo 114 za, 16 proti a štyria sa zdržali hlasovania.

Ústavu SR slávnostne podpísali predseda SNR Ivan Gašparovič a predseda vlády SR Vladimír Mečiar 3. septembra toho roku na Bratislavskom hrade za účasti mnohých významných hostí. Účinnosť nadobudla dňom vyhlásenia - 1. októbra 1992.