Quantcast
< sekcia Slovensko

Parlament odmietol novelu zákona o preukazovaní pôvodu majetku

Na snímke poslanec NR SR Daniel Lipšic. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Opozičné hnutie OĽaNO-NOVA navrhovalo, aby sa za legálny príjem nepovažovali príjmy z tzv. neobvyklých obchodných operácií.


Bratislava 24. mája (TASR) - Zákon o preukazovaní pôvodu majetku sa nateraz sprísňovať nebude. Poslanci totiž dnes odmietli novelu právnej normy z dielne OĽaNO-NOVA. Hnutie navrhovalo, aby sa za legálny príjem nepovažovali príjmy z tzv. neobvyklých obchodných operácií, ktoré sú presne definované v právnej úprave boja proti praniu špinavých peňazí.

"Súčasná právna úprava je nefunkčná aj z dôvodu, že je ľahko obíditeľná," zdôvodňuje potrebu zmeny Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA), ktorý právnu normu kritizoval už v čase jej schvaľovania prvou vládou Roberta Fica (Smer-SD) v roku 2010.

Lipšic zákon už vtedy označil za bezzubý, veľmi mierny a bez reálnej váhy v boji s korupciou a organizovaným zločinom. "Všetci rozumnejší, schopnejší skorumpovaní politici zákon veľmi ľahko obídu rôznymi darmi, pôžičkami, fiktívnym nákupom akcií za neuveriteľné ceny," hovoril. Poslanec sa o sprísnenie zákona neúspešne pokúšal aj vlani.

O zámere prijať reálne účinný ústavný zákon o preukazovaní pôvodu majetku hovorí aj programové vyhlásenie súčasnej vlády. Tému v poslednom období otvárala SNS. Jej predseda a šéf Národnej rady SR Andrej Danko zastáva názor, že účinný zákon by mohol zabrániť korupčným škandálom. Navyše si myslí, že všetci by mali vedieť vydokladovať svoje nadštandardné pomery.

Po prísnejšom zákone volá aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Vie si predstaviť aj zmenu podľa vzoru Českej republiky. " vysvetlil pre TASR Čižnár. Súčasnú právnu normu by podľa neho stačilo zmeniť aj tak, aby sa neprihliadalo na úkony smerujúce k zníženiu majetku. Za úvahu by napríklad stálo zvážiť právnu úpravu, ktorá bola navrhovaná v Českej republike a to, ak hodnota sporného majetku presiahne 255.465 eur, finančná správa vyzve na preukázanie jeho pôvodu. Ak to subjekt nedokáže, zdaní tento majetok výškou 90 percent a vyššie,"Práve tie podľa Čižnára spôsobujú zastavenie konaní.

Súčasný zákon o preukazovaní pôvodu majetku schválil parlament v roku 2010 s účinnosťou od roku 2011, a to vďaka hlasom Smeru-SD, SNS, SDKÚ-DS, SMK a KDH. Potrebu prijatia takejto právnej úpravy premiér Robert Fico odôvodňoval tým, že existuje naliehavý verejný záujem, aby príslušné štátne orgány boli spôsobilé účinne zakročiť proti osobám preukázateľne žijúcim nad svoje pomery a je u nich podozrenie, že podstatná časť ich majetku pochádza z nepoctivých zdrojov.

Od roku 2011 hrozí podľa zákona osobám alebo firmám prepadnutie nelegálne nadobudnutého majetku v prospech štátu. Finančná polícia má podávať návrh prokurátorovi na začatie konania o podozrivom majetku, ktorý presiahne preukázateľné príjmy o 1500-násobok minimálnej mzdy, čo je viac ako pol milióna eur. Prokurátor má potom podozrivého vyzvať, aby do 30 dní vysvetlil alebo dokázal, ako majetok získal. O jeho prípadnom prepadnutí napokon rozhoduje súd.