Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

Najvyšší súd do konca roka o zákaze parlamentnej ĽSNS nerozhodne

Budova Najvyššieho súdu SR v Bratislave. Foto: TASR/Peter Hudec

Podľa jej slov snahou senátu je rozhodnúť v čo najkratšom čase.

Bratislava 21. decembra (TASR) - Senát Najvyššieho súdu SR (NS SR) ani po viac ako roku a pol nevytýčil a do konca roka nevytýči, verejné či neverené zasadnutie, na ktorom by mal rozhodovať o zákaze parlamentnej strany ĽSNS.

"Päťčlenný senát NS SR momentálne skúma procesné podmienky konania, študuje mimoriadne rozsiahly a právne náročný spisový materiál. Senát sa zároveň oboznamuje s mimoriadnym množstvom navrhnutých dôkazov. Súčasťou spisu sú aj niekoľkohodinové audiovizuálne záznamy. Na rozhodnutie o žalobe v tejto veci zákon nestanovuje súdu žiadne lehoty," objasnila v piatok pre TASR hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Podľa jej slov snahou senátu je rozhodnúť v čo najkratšom čase. "Senát okrem tejto veci rozhoduje aj v ďalších závažných daňových veciach, v sporoch z hospodárskej súťaže a ochrany životného prostredia. Je potrebné zdôrazniť, že správne kolégium je najzaťaženejším kolégiom Najvyššieho súdu, a tak nie je možné zatiaľ bližšie informovať o predpokladanom termíne rozhodnutia vo veci," zdôraznila ďalej hovorkyňa.

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár podal návrh na NS SR už koncom mája minulého roku. "Vyhodnotenie rozsiahlych zadovážených podkladov ukázalo, že politická strana Kotleba – ĽSNS ako extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu SR, zákony a medzinárodné zmluvy. Podľa názoru prokuratúry cieľom tejto politickej strany je odstránenie súčasného demokratického systému v SR," uviedla vtedy pre TASR hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

GP SR podľa jej slov týmto uzavrela prešetrovanie vo veci vyše 170 evidovaných podaní s požiadavkou podať NS SR návrh na rozpustenie tejto strany. "Nové skutočnosti po podaní návrhu generálneho prokurátora boli zaslané NS SR, nové dokumenty sa týkajú aktuálneho postupu vyšetrovateľa a prokurátora v trestných veciach vedených proti predstaviteľom politickej strany Kotleba – ĽSNS," doplnila vtedy Predajňová.

NS SR rovnako ešte nevytýčil termín verejného zasadnutia s predsedom parlamentnej ĽSNS Marianom K., ktorý v minulosti rozdal kontroverzné šeky chudobným rodinám. Vyplýva to z oficiálnej stránky o rozpise zasadnutí NS SR.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku odmietol v prvej polovici septembra obžalobu na predsedu ĽSNS Mariana K. za prečin prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Predseda strany o tom vtedy informoval na tlačovej konferencii. Podľa zástupcov ĽSNS pred časom doručili strane uznesenie ŠTS, ktorý zistil v trestnom konaní závažné procesné chyby, najmä porušenie práva ich šéfa na obhajobu.

Mariana K. obvinili pre darovanie šekov chudobným rodinám v hodnote 1488 eur, pričom číslo 1488 je v symbolike extrémistov používané ako spojenie čísel 14 (14 slov Davida Lanea, pravicového teroristu: "We must secure the existence of our people and a future for white children", teda "Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí.") a 88 (8. písmeno v abecede je H, pričom HH je skrátený tvar nacistického pozdravu "Heil Hitler!"). Sudca Špecializovaného trestného súdu 3. septembra 2018 v trestnej veci Mariana K. rozhodol o odmietnutí obžaloby a vec vrátil prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).