< sekcia Slovensko

Z Národného ústavu detských chorôb odchádza generálny riaditeľ

Ladislav Kužela, archívne foto. Foto: TASR - Martin Baumann

Odvolanie riaditeľov nemocníc odôvodňuje minister zdravotníctva Marek Krajčí stratou jeho dôvery.

Bratislava 28. mája (TASR) – Generálny riaditeľ Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) Ladislav Kužela končí vo funkcii. TASR to potvrdila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. NÚDCH je najväčšia detská nemocnica na Slovensku.

Odvolanie riaditeľov nemocníc odôvodňuje minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) stratou jeho dôvery. Minister sa postupne oboznamuje s prácou manažmentu jednotlivých nemocníc a s ich hospodárskymi výsledkami.

"Faktom je, že štátne nemocnice za minulý rok dosiahli nové rekordné zadlženie, viac ako 177 miliónov eur," skonštatovala Eliášová s tým, že na uvoľnené pozície budú dočasne menovaní manažéri a medicínski riaditelia s "nulovou toleranciou ku korupcii". O tom, kto bude poverený vedením NÚDCH, bude rezort zdravotníctva informovať zajtra.

Informáciu potvrdil aj Kužela, ktorý dnes napísal ďakovný list novinárom. Odvolanie podľa neho vedeniu nemocnice nevysvetlili. "Nejdem sa obhajovať a rozhodnutie, samozrejme, prijímam. Naše výsledky ste mohli vidieť sami," uviedol v liste Kužela. "Záverečný účet je pre nás dôležitý od vás a nie od politikov," povedal s tým, že končí celé vedenie.