< sekcia Slovensko

Prvá transplantácia kostnej drene u dieťaťa v SR bola pred 25 rokmi

Ilustračné foto. Foto: TASR - Michal Svítok

Išlo o súrodeneckú transplantáciu, išlo o osemročné dievča s leukémiou.

Bratislava 20. novembra (TASR) – Prvá transplantácia kostnej drene u dieťaťa na Slovensku sa uskutočnila pred 25 rokmi. Lekári ju urobili 20. novembra 1995. Informovala o tom hovorkyňa Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) Dana Kamenická.

Prvou pacientkou bolo osemročné dievča s akútnou leukémiou a išlo o súrodeneckú transplantáciu. Pri zrode transplantačného tímu stála lekárka Júlia Horáková, ktoré je v súčasnosti primárkou Transplantačnej jednotky kostnej drene Kliniky detskej hematológie a onkológie (KDHaO) Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a NÚDCH.

„Od tohto, pre nás zvlášť výnimočného dňa, dostalo šancu na záchranu života 452 detí, u ktorých zlyhali všetky možnosti liečby a transplantácia kostnej drene bola pre ne poslednou nádejou na záchranu života," povedal riaditeľ NÚDCH Peter Magát.

Ročne sa na klinike uskutoční 20 až 30 transplantácií kostnej drene u detí. „Transplantácia je u detí úspešná približne v 70 až 80 percentách. Transplantačná jednotka KDHaO je medzinárodne akceptovaným centrom," uviedla prednostka KDHaO Alexandra Kolenová.

Prvú nepríbuznú transplantáciu lekári vykonali v roku 2001. Takéto transplantácie majú podľa Horákovej prevahu a tvoria zhruba dve tretiny. Počet transplantácií tiež postupne narastá.

„Nárast transplantácií sledujeme aj vďaka dostupnosti nepríbuzných darcov a zlepšeniu diagnostiky ochorení, ktoré sú v detskom veku indikované na transplantácie," priblížila. Dodáva, že transplantačné centrum momentálne disponuje šiestimi sterilnými boxmi.