Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Slovensko

NÚSCH vylučuje zásah obvineného kardiochirurga do plánovania operácie

Slovenský kardiochirurg docent MUDr. Viliam Fischer Foto: TASR/ Pavol Funtál

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave odmietol, že by pacientka, kvôli ktorej mal prijať úplatok kardiochirurg Viliam F., obvinený z korupcie, bola operovaná mimo poradia.

Bratislava 10. februára (TASR) – Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave odmietol, že by pacientka, kvôli ktorej mal prijať úplatok kardiochirurg Viliam F., obvinený z korupcie, bola operovaná mimo poradia. Uviedol to vo svojom dnešnom vyhlásení.

Hovorkyňa ústavu Dobroslava Krajačičová tlmočila, že u tejto pacientky bol zachovaný štandardný postup zaradenia do čakacej listiny na plánovaný operačný výkon. "Vylučujeme tvrdenie o zásahu Viliama F. do plánovania a prípadnej zmeny termínu operácie," uvádza ústav vo vyhlásení.

Nemocnica tvrdí, že všetci jej pacienti sú na operačné výkony zaradení na základe čakacej listiny. "K prednostnému zaradeniu na operačný výkon môže dôjsť jedine v prípadoch objektívne posúdeného zhoršenia zdravotného stavu pacienta, ktorý čaká na operačný výkon," priblížila Krajačičová.

Známeho kardiochirurga obvinil v piatok (6.2.) vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry z prijatia úplatku vo výške 3000 eur. Tie mu podľa medializovaných informácií odovzdala rodina pacientky, ktorú v NÚSCH operovali vlani v decembri. Jej operácia mala byť uprednostnená. Po tom, ako minulý týždeň žena zomrela, sa rodina obrátila na políciu.

NÚSCH vo vyhlásení opísal liečebný postup ústavu v prípade pacientky. Tá bola kompletne vyšetrená v Kardiologickom centre Nitra. Na spoločnom indikačnom seminári 15. augusta 2014 nitrianske centrum a NÚSCH indikovali operačný výkon - aortokoronárnybypass. V decembri bol aj uskutočnený na Kardiochirurgickej klinike NÚSCH.

Hovorkyňa ústavu vysvetlila, že pacientku zaradili na čakaciu listinu a v obvyklom termíne pozvali na hospitalizáciu. Nastúpiť na operáciu mala 18. novembra 2014.

"Pretože v rámci prijímacích vyšetrení boli zistené u aj tak vysoko rizikovej pacientky pozitívne kultivačné nálezy, operačný výkon nebolo možné uskutočniť v plánovanom termíne," priblížila.

Pacientke bolo doporučené preliečenie. Ústav tvrdí, že bola následne preobjednaná na termín hospitalizácie 3. decembra 2014. "Po štandardných predoperačných kontrolných vyšetreniach bola v súlade s indikáciou operovaná dňa 10. decembra 2014," opísala ďalej postup hovorkyňa.

Žena zomrela v stredu 4. februára. Ústav vysvetlil, že príčinou úmrtia boli komplikácie z pridružených ochorení, ktorými trpela a ktoré priamo nesúviseli s operačným výkonom na ich klinike.

"Pacientke bola počas celej hospitalizácie v NÚSCH v závažnom zdravotnom stave poskytovaná komplexná vysoko špecializovaná liečebná starostlivosť, ktorá bola aktuálne menená v súvislosti so zmenami zdravotného stavu vrátane prístrojovej a liekovej podpory životných funkcií," doplnila Krajačičová.