Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. september 2023Meniny má Cyprián
< sekcia Slovensko

O grant v súťaži Poklady Slovenska sa uchádza deväť pamiatok

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

O víťazovi môže verejnosť rozhodnúť prostredníctvom online hlasovania do 15. júna.

Bratislava 1. júna (TASR) - O grant na obnovu či reštaurovanie vo výške 30.000 eur sa v 14. ročníku súťaže Poklady Slovenska uchádza deväť historických pamiatok. O víťazovi môže verejnosť rozhodnúť prostredníctvom online hlasovania do 15. júna. TASR o tom informovali organizátori.

Súťažnými pamiatkami sú knižnica komunitného centra Eleuzína nachádzajúca sa v požiarom zničenom renesančnom dome v Banskej Štiavnici, koncertná sieň v historickom Dome Albrechtovcov v Bratislave, gotické fresky z prelomu 14. a 15. storočia v rímskokatolíckom Kostole svätého Juraja v obci Stará Halič, neskorobarokový a rokokový ikonostas z gréckokatolíckeho chrámu svätej Paraskievy vo Svidníku, mauzóleum továrnika Jozefa Schreibera zo začiatku 19. storočia v historickom parku v Lednických Rovniach, kaplnka Piety na kalvárii v obci Báč, okenné vitráže v štýle Art Deco, ktoré sú súčasťou kupoly neologickej synagógy v Trenčíne, barokové nástenné maľby v štukových rámoch v Kostole Narodenia Panny Márie v Novom Meste nad Váhom a novogotická kaplnka rodiny Medňanských v Bohuniciach.

Zostavu historických objektov a umeleckých diel vybrala porota expertov zložená z odborníkov na ochranu pamiatok a reštaurátorstvo spomedzi vyše 400 nominácií. Reštaurovanie diela s najvyšším počtom hlasov, ktoré zafinancuje Nadácia VÚB, sa plánuje v druhej polovici roka.