< sekcia Slovensko

O. Mularčík: Výsluch Kažimíra zhodnotia orgány činné v trestnom konaní

Na snímke vľavo advokát Ondrej Mularčík a vpravo guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír, ktorý prišiel na Národnú kriminálnu agentúru (NAKA) vypovedať v súvislosti s kauzou Mýtnik III. Foto: TASR Jakub Kotian

Kažimírov právny zástupca Ondrej Mularčík priblížil, že výsluch prebehol štandardne a korektne.

Bratislava 17. augusta (TASR) – Utorkový výsluch guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra Kažimíra na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) budú hodnotiť orgány činné v trestnom konaní (OČTK). Uviedol to jeho právny zástupca Ondrej Mularčík.

Priblížil, že výsluch prebehol štandardne a korektne. „Zodpovedal na všetky otázky, ktoré mu boli položené,“ zdôraznil Mularčík.

Kažimír upozornil, že vo svedeckej výpovedi sa musel vyjadriť k veľa skutočnostiam. „Mrzí ma, že takéto podozrenia zo zlyhania niektorých ľudí kazia obraz nielen o mojej práci, ale aj ľudí na Ministerstve financií (MF) SR,“ podotkol. Neprijíma interpretáciu, že sa na rezorte financií počas jeho pôsobenia vybavovali veci za úplatky.

V rámci augustovej akcie Mýtnik III bol okrem iných obvinený aj bývalý štátny tajomník na MF SR Radko K. „Vzhľadom k tomu, čo som čítal v médiách, je pre mňa ťažké uveriť, že by bol vinný. Aj vzhľadom k tomu, že veľmi dobre viem, aké mal kompetencie,“ povedal Kažimír.

Obvinenia sa v tomto prípade týkajú korupčnej trestnej činnosti, ktorá má základ v štyroch rôznych skutkoch. Medzi obvinenými je aj bývalá prezidentka FS Lenka W., ktorá sa priznala k skutku. Obvinení sú tiež podnikateľ Miroslav V. aj bývalý šéf FS František I. Na Miroslava V. vydali medzinárodný aj európsky zatykač.