Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. máj 2024Meniny má Viliam
< sekcia Slovensko

Poslanci budú diskutovať o odvolaní ministra vnútra aj v stredu

Na snímke zľava podpredseda NR SR Peter Žiga (Hlas-SD) a minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) počas mimoriadnej schôdze k odvolávaniu ministra vnútra SR 23. novembra 2023 v Bratislave. Rokovanie iniciovala opozícia. Foto: TASR - Martin Baumann

Vystúpiť by malo ešte päť ústne prihlásených rečníkov. Hlasovanie sa predpokladá o 11.00 h.

Bratislava 28. novembra (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR budú pokračovať v diskusii k návrhu na odvolanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) v stredu (29. 11.) o 9.00 h. Vystúpiť by malo ešte päť ústne prihlásených rečníkov. Hlasovanie sa predpokladá o 11.00 h.

O návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi začalo plénum rokovať vo štvrtok (23. 11.). Premiér Robert Fico (Smer-SD) v úvode rokovania deklaroval, že minister vnútra má jeho dôveru a vláda s návrhom na odvolanie nesúhlasí. Viackrát vystúpil aj Šutaj Eštok. Trvá na tom, že pri postavení vyšetrovateľov mimo službu konal zákonne. Podčiarkol, že spomínaní vyšetrovatelia sú naďalej obvinení, preto sú postavení mimo službu. Návrh na jeho odvolanie označil za neopodstatnený a argumenty opozície za frašku.

Opozícia chce Šutaja Eštoka odvolať pre čistky vo vedení polície. Tvrdí, že minister porušil zákon, keď nekomunikoval s Úradom pre ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti pri rozhodnutí o postavení vyšetrovateľov mimo služby, pričom títo mali status chráneného oznamovateľa. Kritizuje tiež opatrenia na slovensko-maďarských hraniciach, ktoré považujú jej predstavitelia za divadlo.

Opoziční poslanci kritizovali postupy vládnej koalície, prekážalo im, že koalícia naťahuje čas opakovanými vystúpeniami a neumožňuje tak opozícii riadne sa vyjadriť. Predstavitelia opozície sa dostali k slovu v pléne v utorok, keď tvorili väčšinu rečníkov.

O odvolávaní ministra vnútra by sa mohlo hlasovať v streduO odvolávaní ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) by poslanci Národnej rady (NR) SR mohli hlasovať v stredu (29. 11.) o 11.00 h. Termín závisí aj od počtu poslancov prihlásených do rozpravy ústne. Utorkové rokovanie NR SR by malo trvať do 19.00 h. Po zasadnutí poslaneckého grémia o tom v pléne informoval podpredseda parlamentu Peter Žiga (Hlas-SD).

V utorok vystúpili v pléne najmä poslanci opozície. Písomne prihlásení sú ešte traja rečníci. Ďalší sa môžu následne prihlásiť ústne.