< sekcia Slovensko

Medzinárodné majstrovstvá SR v strihaní oviec ovládli Horehronci

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Absolútnym víťazom 17. ročníka súťaže v Liptovskej Lúžnej sa stal Marek Marko z Valaskej v okrese Brezno.

Liptovská Lúžna 31. júla (TASR) – Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v strihaní oviec ovládli v sobotu Horehronci. Absolútnym víťazom 17. ročníka súťaže v Liptovskej Lúžnej sa stal Marek Marko z Valaskej v okrese Brezno, ktorý dokázal jednu ovcu ostrihať za minútu a päť sekúnd.

Ako TASR informoval riaditeľ Zväzu chovateľov oviec a kôz Slavomír Reľovský, druhý skončil Radovan Sepéši rovnako z Valaskej. Bronzovú priečku si „vystrihal“ Šimon Smoleňák z Humenného.

O prestížny titul medzinárodného majstra Slovenska v strihaní oviec bojovalo v sobotu 11 slovenských a jeden český strihač. Súťaž pozostávala z troch kôl, po ktorých postúpili najlepší do finále. Nehodnotil sa len čas, ale aj kvalita strihania – poranenie ovce, nedostrihnutie, zaobchádzanie s ovcou a podobne. Výsledné hodnotenie bolo kombináciou času a kvality strihania.

Cieľom tradičného podujatia bola najmä propagácia chovu oviec na Slovensku. Jeho súčasťou bola okrem možnosti ochutnávky a nákupu ovčích produktov aj súťaž v pití žinčice. Majstrovstvá pripravilo po ročnej pandemickej prestávke Družstvo chovateľov oviec Liptovská Lúžna v spolupráci so Zväzom chovateľov oviec a kôz.