Quantcast
< sekcia Slovensko

O vydanie nového občianskeho preukazu možno požiadať aj elektronicky

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Elektronickú službu môžu využiť občania s aktivovaným elektronickým občianskym preukazom s čipom a bezpečnostným osobným kódom /BOK/, čiže dokladom pripraveným na elektronickú komunikáciu.

Bratislava 5. augusta (TASR) - O vydanie nového občianskeho preukazu možno požiadať aj elektronicky, pripomína Ministerstvo vnútra (MV) SR. Službu odporúča napríklad ľuďom, ktorí zmenili bydlisko alebo im vypršala platnosť dokladu. Poukazuje na nápor dovolenkárov na oddeleniach dokladov. TASR o tom informovala hovorkyňa MV SR Zuzana Eliášová.

Elektronickú službu môžu využiť občania s aktivovaným elektronickým občianskym preukazom s čipom a bezpečnostným osobným kódom /BOK/, čiže dokladom pripraveným na elektronickú komunikáciu. "Predpokladom použitia e-služby je, aby mal používateľ v správnych agendách MV SR evidovanú podobu tváre a podpis nie staršie ako päť rokov. U používateľa mladšieho ako 18 rokov podoba tváre a podpis nesmú byť staršie ako tri roky," vysvetlila hovorkyňa.

Ako upozornila, pri žiadosti o vydanie občianskeho preukazu pri zmene trvalého pobytu online je poplatok nižší. Platia sa dve eurá namiesto 4,50 eura.

Rezort zároveň upozornil používateľov e-služieb, ktoré vyžadujú elektronický podpis, že nový občiansky preukaz získaný klasickou i elektronickou cestou automaticky nepreberá dovtedy používané certifikáty pre elektronický podpis. Treba si ich preto nainštalovať nanovo, čo ide aj elektronicky prostredníctvom Aplikácie pre eID. "Certifikáty pre e-podpis Slovensko na rozdiel od iných krajín poskytuje používateľom bezplatne," podotkol minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu je dostupné na webovej adrese https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/zivotne-situacie/menu-doklady/sluzba-ziadost-vydanie+obcianskeho+preukazu+s+cipom/.