< sekcia Slovensko

Slováci počas zbraňovej amnestie odovzdali dve historické pištole

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Obe zbrane boli konštruované na najznámejší a najrozšírenejší pištoľový náboj kalibru 9 mm Luger uvedený v roku 1902, ktorý je používaný doposiaľ.

Bratislava 3. marca (TASR) - Pri spracovávaní štvrtého kola zbraňovej amnestie sa dostali do rúk balistikov Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru dve historicky zaujímavé a cenné pištole z obdobia prvej a druhej svetovej vojny. Ministerstvo vnútra SR o tom informuje na svojej sociálnej sieti.

Dve pištole občania odovzdali na polícii na dvoch rôznych miestach, a to v diametrálne odlišnom stave. Kým z jednej je len torzo, druhá je vo veľmi zachovalom stave. "V prípade zachovalej zbrane ide o pištoľ nemeckej výroby Parabellum Luger P.08 z vojnového obdobia. "Je to jedna z najznámejších a vo svojej dobe aj najmasovejšie vyrábaných samonabíjacích pištolí, ktoré mala nemecká armáda zaradené vo výzbroji. Ako jednu z mála zbraní vôbec ich vo veľkej miere používala tak v prvej, ako aj druhej svetovej vojne," informuje ďalej rezort vnútra. Tieto pištole vynikali svojou mimoriadnou presnosťou streľby, ich nevýhodou bola pomerne vysoká výrobná náročnosť, s čím bola spojená aj ich pomerne vysoká cena a taktiež citlivosť na znečistenie.

"Cena takejto zbrane sa odvíja od výrobcu. Môže sa pohybovať približne od 1200 až po 6000 eur. Najvzácnejšie boli zbrane vyrobené vo fabrike Krieghoff. Takéto P.08 boli vyrobené v malom množstve a len pre malú skupinu dôstojníkov. Samozrejme, cena sa odvíja od značenia nielen zbrane, ale aj značenia zásobníka," vysvetlil pre TASR expert na zbrane a spolumajiteľ Hunter Clubu - Verejná strelnica Miroslav Chrenko.

Ako ďalej informuje MV SR, v prípade torza zbrane ide o samonabíjaciu pištoľ Walther P.38 zavedenú ako služobná pištoľ nemeckej armády v roku 1938. Jej výhodou bolo jednoduché a ľahké rozoberanie, vyčistenie a spätné zloženie. V priebehu druhej svetovej vojny nahradila vo výzbroji nemeckej armády dovtedy používanú služobnú pištoľ Luger P.08. Pištoľ sa pod označením P1 používala aj v povojnovom období.

Obe zbrane boli konštruované na najznámejší a najrozšírenejší pištoľový náboj kalibru 9 mm Luger uvedený v roku 1902, ktorý je používaný doposiaľ.

Do konca januára v poradí štvrtého kola amnestie odovzdali občania dovedna 372 zbraní a 9859 kusov streliva. Štvrté kolo zbraňovej amnestie trvá od 1. novembra 2020 do 30. apríla tohto roka. Občania môžu počas šiestich mesiacov beztrestne odovzdať nelegálne držané strelné zbrane a strelivo na ktoromkoľvek útvare PZ.

Odovzdané zbrane a strelivo skúmajú priebežne balistici Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ na troch pracoviskách v Bratislave, Košiciach a Slovenskej Ľupči.