Quantcast
< sekcia Slovensko

Obhajcovia Miroslava V. požiadajú o zrušenie zatykačov

Na snímke zľava advokáti Robert Kaliňák, Ladislav Smejkal a Ondrej Urban počas tlačovej konferencie právnych zástupcov Miroslava Výboha k predloženiu dôkazov o lživom konaní OČTK a manipulácii trestného konania vo veci Mýtnik III v Bratislave 11. apríla 2022. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Podnikateľ obvinený v rámci akcie Mýtnik III z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku, obvinenia odmieta.

Bratislava 11. apríla (TASR) – Obhajcovia podnikateľa Miroslava V. obvineného v rámci akcie Mýtnik III požiadajú o zrušenie vydaného medzinárodného a európskeho zatykača. Na pondelkovej tlačovej konferencii to oznámili s argumentmi poukazujúcimi na právne i vecné pochybenia pri tvorbe obvinenia i začatí trestného stíhania. Zopakovali, že činnosť orgánov činných v trestnom konaní vykazuje manipulatívne a účelové konanie motivované politickou objednávkou.

"Dnes, najneskôr v ďalších dňoch ešte do veľkonočných sviatkov, odošleme viaceré podania zamerané na zrušenie vydaných rozhodnutí," potvrdil jeden z advokátov Ondrej Urban. Obhajcovia tvrdia, že orgány činné v trestnom konaní a prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v odôvodneniach zatykačov i obžalobného návrhu zaviedli sudcu Špecializovaného trestného súdu aj Interpol.

"Akúkoľvek účelovú manipuláciu počas vyšetrovania kategoricky odmietam. Pokiaľ ide o námietky obhajoby, tieto sa permanentne používajú od augusta. Opakovane som na ne reagoval," uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa s tým, že jeho postup preskúmaval aj nadriadený. Je toho názoru, že vyšetrovanie sa viedlo v súlade so zákonom.

Podnikateľ Miroslav V. je obvinený v rámci akcie Mýtnik III z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku. Podnikateľ obvinenia odmieta. V prvej polovici augusta na neho vydali medzinárodný a európsky zatykač. Prokurátor ÚŠP podal vlani v novembri na Špecializovaný trestný súd v Pezinku na podnikateľa obžalobu. Korupčná kauza Mýtnik sa týka utajovaných zmlúv na finančnej správe za niekoľko desiatok miliónov eur.