Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Slovensko

Obhajoba navrhuje oslobodenie Dušana K. spod obžaloby

Na snímke obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. prichádza na hlavné pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) 17. septembra 2021 v Pezinku. Foto: TASR - Jakub Kotian

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek navrhol uložiť Dušanovi K. najmenej 13-ročný nepodmienečný trest.

Pezinok 17. septembra (TASR) – Obhajca Erik Magál navrhuje, aby Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku oslobodil bývalého špeciálneho prokurátora Dušana K. spod obžaloby v celom jej rozsahu. Vo svojej záverečnej reči uviedol, že nebolo dokázané, že sa stali skutky, pre ktoré je Dušan K. trestne stíhaný.

Obhajca tvrdí, že Dušan K. nemohol byť činný pre zločineckú skupinu takáčovcov, keďže jej existencia nebola preukázaná. Hovorí aj o rozporoch vo svedeckých výpovediach v súvislosti s nepodaním sťažnosti proti prepusteniu niekdajšieho šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby. Za vybavenie nepodania sťažnosti mal podľa obžaloby Dušan K. zinkasovať 50.000 eur. Magál tvrdí, že Dušan K. v tejto veci neintervenoval. Opiera sa tiež o svedeckú výpoveď Viliama Ružičku, "ktorý absolútne vyvrátil tvrdenia Mateja Z., že mal u Dušana K. vybavovať prepustenie Kudličku z väzby".

Ďalšie skutky obžaloby hovoria o vynášaní utajovaných skutočností Dušanom K. Okrem iného o údajnom odovzdaní časti spisového materiálu vtedajším špeciálnym prokurátorom Dušanom K. exšéfovi Kriminálneho úradu Finančnej správy (KÚFS) Ľudovítovi Makóovi, ktorý bol podozrivý z nepriamej korupcie. Tvrdenie Makóa, že mu mal dať listiny Dušan K., považuje obhajoba za lživé.

Ďalší obhajca Dušana K. - Ján Kršiak upozornil, že podávali niekoľko trestných oznámení pre podozrenia z manipulácie svedeckých výpovedí. "Podozrenia sa s ohľadom aj na priznanie Csabu Dömötöra ukázali ako pravdivé," doplnil. Poukázal na to, že súd odmietol preveriť tieto podozrenia. "Z dôvodu manipulácie výpovedí boli obvinení a vzatí do väzby aj vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ján Č. a Pavol Ď., ktorý viedol aj vyšetrovanie proti Dušanovi K.," uviedol s tým, že trestná vec Dušana K. je založená hlavne na výpovediach spolupracujúcich svedkov. Tiež navrhuje oslobodenie obžalovaného spod obžaloby.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Michal Šúrek navrhol uložiť Dušanovi K. najmenej 13-ročný nepodmienečný trest s minimálnym stupňom stráženia a trest prepadnutia majetku.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala Dušana K. koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. Čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Vo väzbe je od októbra minulého roka.