Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 7. apríl 2025Meniny má Albert
< sekcia Slovensko

Objaviteľ dynama a elektromotora Š.A.Jedlík sa narodil pred 225 rokmi

Štefan Anián Jedlik Foto: Teraz.sk/Wikipedia

Štefan Anián Jedlík zomrel 13. decembra 1895 v Rábe (Győre) vo veku 95 rokov.

Zemné/Bratislava 10. januára (TASR) – Štefan Jedlík bol maďarský fyzik, konštruktér, vynálezca a benediktínsky mních slovenského pôvodu. V sobotu 11. januára uplynie 225. výročie od narodenia muža, ktorý dokázateľne ovládal najmenej štyri jazyky (maďarčinu, latinčinu, nemčinu a slovenčinu) a využíval ich pri výučbe fyziky a vedeckom výskume. Ako prvý skonštruoval dynamo, elektromotor a akumulátor, získal patent na stroj na výrobu sódovky, no pre svoju skromnosť nezískal celosvetovú slávu.

Štefan Anián Jedlík sa narodil 11. januára 1800 v obci Zemné v dnešnom okrese Nové Zámky. Po matke Rozálii Szabóovej, ktorá pochádzala zo starej maďarskej šľachtickej rodiny, zdedil ako materinský jazyk maďarčinu, jeho starý otec z otcovej strany však pochádzal z Liptova. Študoval na gymnáziách v Trnave a Bratislave, neskôr na benediktínskom lýceu v Rábe (Győre). Doktorát získal v roku 1822 v Pešti po tom, ako zložil skúšky z matematiky, fyziky, filozofie a histórie. V roku 1825 bol vysvätený za kňaza a prijal meno Anián.

Svoju učiteľskú kariéru začal v roku 1825 v Rábe, neskôr vyučoval aj na Kráľovskej akadémii v Bratislave. Od roku 1840 prednášal fyziku a mechaniku na Budapeštianskej univerzite, ktorej rektorom sa stal v roku 1863. O desať rokov neskôr sa stal čestným členom Maďarskej akadémie vied (1873).

Jedlík je najznámejší vynálezom dynama s vlastným budením vybaveným ortuťovým komutátorom. Dynamo je stroj, ktorý mení mechanický pohyb hriadeľa (rotora) na elektrickú energiu.

Dynamo s vlastným budením tvorí stator (nepohyblivá časť stroja) z permanentného magnetu a rotor (hriadeľ, otáčajúca sa časť stroja) s vinutím a komutátorom – mechanickým prepínačom, ktorý prepína smer prúdu privádzaného na cievky rotora. Rotuje spolu s rotorom, na ktorom je pripevnený a zaisťuje napájanie vždy tej cievky, ktorá sa nachádza pod aktívnym pólom statora.

Komutátor je dôležitou súčasťou dynama, pretože generovaný prúd usmerňuje, čím vzniká jednosmerný prúd na pohon iných zariadení. Ten následne zbierajú zberače (kefky z rôznych materiálov, napríklad medi alebo uhlíka) pritláčané pružinami.

Nevýhodou komutátorov je ich konštrukčná zložitosť, generovanie tepla vznikajúceho trením kefiek po cievkach a vznik elektrických iskier, ktoré znemožňujú použitie týchto zariadení vo výbušnom prostredí.

Za opak dynama možno označiť elektromotor, ktorý privádzaný prúd mení na mechanický otáčavý pohyb hriadeľa. Jedlík používal elektromotory na poháňanie strojov vyrábajúcich optické mriežky. Stroj ihlou vyškriabal líniu do skla a následne sa automaticky posunul. Výroba jednej mriežky trvala niekoľko dní, na jej vytvorenie bolo potrebné vyškriabať približne 12.000 línií. Použitie elektromotora umožnilo vytvárať línie v rovnomerných rozostupoch, čo predtým nebolo možné. Výrazne sa tým zvýšila kvalita výsledných mriežok.

Dôvodom, pre ktorý sa Jedlík nestal svetoznámym vynálezcom, bola jeho prehnaná skromnosť a obavy z neoriginality. Niekoľkokrát sa stalo, že niečo vynašiel, no neskôr zistil, že ho už predbehol niekto iný. Nechal si preto pre seba nakoniec aj vynálezy, ktorými on predbehol ostatných.

Jeden zo svojich vynálezov si však pre seba nenechal – dal si patentovať stroj na výrobu sódy. Počas svojej profesúry na univerzite v Pešti založil podnik, ktorý začal vo fľašiach predávať sódu. Podniku sa darilo a mohol mu priniesť bohatstvo, ktoré by zažehnalo finančné problémy brzdiace jeho vynálezcovskú prácu, no Jedlík svoj podnik odstúpil jednému zo svojich príbuzných za zlomok jeho hodnoty a podnik pod novým vedením skrachoval.

Štefan Anián Jedlík zomrel 13. decembra 1895 v Rábe (Győre) vo veku 95 rokov. Svojimi vynálezmi ovplyvnil množstvo oblastí v Uhorsku i vo svete od optiky po gastronómiu a o svetovú slávu ho pripravil nedostatok sebavedomia.

Šatan má plán: Ak sa Ramsay nevylieči, Országh prevezme Slovákov

Országh povedie národný tím v rámci prvej fázy záverečného bloku prípravy na MS tento týždeň vo Švajčiarsku.

- Americký prezident Donald Trump v pondelok vyhlásil, že USA vedú priame rokovania s Iránom o jeho nukleárnom programe.

- Jemenskí povstalci húsíovia tvrdia, že zaútočili na vojenský objekt v Izraeli a napadli dva americké torpédoborce v Červenom mori.

- Európska komisia (EK) navrhuje zaviesť odvetné clá na niektoré tovary z USA vo výške 25 %. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

- Grónsky parlament Inatsisartut sa zišiel na ustanovujúcej schôdzi v novom zložení po marcových voľbách a vyslovil dôveru novej vláde premiéra Jensa-Frederika Nielsena.

- Šéfovia šiestich agentúr Organizácie Spojených národov (OSN) vyzvali na urýchlené obnovenie prímeria v Pásme Gazy a varovali pred nedostatkom pomoci a hladom.

- Hraničným priechodom Bílá-Bumbálka – Makov nebude od utorka možné prevážať zvieratá, živočíšne produkty a krmivá, otvorený však zostane pre vozidlá, ktoré prepravujú akýkoľvek iný tovar.

- Na väčšine územia Slovenska sa očakáva mráz, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Pápež František daruje Ukrajine štyri sanitky, ktoré budú nasadené na frontových líniách. Informoval o tom Vatikán.

- Nemecký cyklista Maximilian Schachmann sa stal víťazom prvej etapy pretekov Okolo Baskicka.

- Rusko oznámilo, že jeho jednotky postúpili na východe Ukrajiny v blízkosti Luhanskej oblasti, kde ohrozujú posledné územia pod kontrolou ukrajinských vojsk.

- Americký prezident Donald Trump pohrozil Číne zvýšením ciel o ďalších 50 %, ak Peking nezruší odvetné clá.

- V rámci opatrení pre šírenie slintačky a krívačky (SLAK) sa dočasne uzatvára 16 hraničných priechodov s Maďarskom a jeden hraničný priechod s Rakúskom.

- Kanada podala v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) sťažnosť na vysoké clá na dovoz áut do USA.

- Clá na dovoz do USA spôsobia veľkú ranu nemeckej ekonomike, oddialia jej oživenie a možno po prvý raz v novodobej histórii budú mať z následok pokračovanie recesie už k tretí rok po sebe, varovali analytici.

- Koaličná SNS odmieta útoky zo strany podpredsedu Národnej rady (NR) SR Tibora Gašpara a ministra financií Ladislava Kamenického (obaja Smer-SD). Tí v súvislosti s návrhom šéfa SNS Andreja Danka o zrušení transakčnej dane hovoria, že sa spája s opozíciou, najmä PS.

- Európania ukázali jednotu v reakcii na nové clá amerického prezidenta Donalda Trumpa. V Luxemburgu po zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci - segment obchod to uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).

- Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) vníma potenciálne zavedenie možnosti pre dôchodkové správcovské spoločnosti využiť majetok z druhého piliera na investovanie do infraštruktúry Slovenska pozitívne.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval v pondelok Rusko, aby prestalo používať tzv. taktiku zdržiavania a súhlasilo s prímerím na Ukrajine, ktoré navrhol americký prezident Donald Trump.

- Drobnochovatelia, ktorých zvieratá museli byť zlikvidované pre nákazu slintačky a krívačky (SLAK), by mali dostať odškodnenie tento týždeň.

- Vyšetrovatelia v ruskom meste Krasnojarsk odhalili a rozbili gang kupliarov, ktorý pôsobil na území Krasnojarského kraja a Novosibirskej oblasti a nútil k poskytovaniu sexuálnych služieb viac ako 20 žien.