Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. jún 2024Meniny má Žaneta
< sekcia Slovensko

Od júla by sa malo obstarávať po novom

Robert Kaliňák Foto: TASR/Martin Baumann

Ak novela zákona vstúpi do platnosti v navrhovanom znení, zmeny nastanú aj v oblasti revíznych postupov.

Bratislava 9. januára (TASR) - Pravidlá verejných obstarávaní sa majú zmeniť. Vláda SR dnes schválila návrh novely zákona o verejnom obstarávaní z dielne ministerstva vnútra, ktorej cieľom je rozšírenie zverejňovacích povinností, zefektívnenie procesu obstarávania a posilnenie postavenia kvalitných a poctivých dodávateľov.

Návrh novely, ktorý ešte posúdi parlament a prezident SR, počíta so vznikom internetového profilu verejného obstarávateľa, ktorý bude bezplatný, verejne prístupný a hocikto si takto bude môcť pozrieť celý životný cyklus zákazky, od súťažných podkladov až po vyhodnotenie plnenia zmluvy. S rozšíreným zverejňovaním by sa podľa novely mal zaviesť notifikačný modul, ktorý bude záujemcom automaticky zasielať informácie o vyhlásených súťažiach.

"Novela zákona zrušuje rokovacie konanie bez zverejnenia v podobe, v akej je dnes známe," informoval rezort. Všetky prípady dnešného rokovacieho konania bez zverejnenia budú musieť byť zverejnené ešte predtým, ako verejní obstarávatelia tento postup využijú. Povinné zverejňovanie vopred sa bude týkať aj nákupov, ktoré dnes nemajú formálne upravené postupy a zákon sa na nich nevzťahuje.

Zásadnú zmenu, ktorá podľa ministerstva zvýši transparentnosť, by malo podľa ministerstva vnútra priniesť zriadenie elektronického trhoviska pre obstarávanie bežných tovarov, služieb a stavebných prác pri takzvaných podlimitných zákazkách. "Pôjde o elektronický nákupný systém, ktorý by mal umožniť realizovať nákup bežných komodít už v priebehu troch pracovných dní a mal by jednak uľahčiť a zrýchliť nákup, zároveň však umožniť všetkým sledovať, čo a za koľko štát nakupuje," tvrdí rezort vnútra. V oblasti podlimitných zákaziek sa na iné než bežné komodity podľa novely zákona zjednocuje postup pre verejných obstarávateľov a namiesto troch režimov sa zavádza jeden.

Ak novela zákona vstúpi do platnosti v navrhovanom znení, zmeny nastanú aj v oblasti revíznych postupov. Právna norma navrhuje námietkové konanie v dvoch štádiách, namiesto dnešných šiestich, ktoré prebehne v prvom štádiu pred otvorením ponúk s cenou a v druhom po otvorení. Novým prvkom je zriadenie rady Úradu pre verejného obstarávanie (ÚVO), ktorá bude rozhodovať ako odvolací orgán, čo spružní proces námietkového konania a zjednotí rozhodovaciu činnosť ÚVO, tvrdí rezort vnútra.



Uzatváranie zmluv


"Dôležitou zmenou je aj zavedenie možnosti uzatvoriť zmluvu s druhým alebo tretím uchádzačom v poradí, ak k uzavretiu s prvým nedôjde z dôvodu nesplnenia podmienok či neposkytnutia súčinnosti na uzavretie zmluvy. Odpadne teda nutnosť opakovať súťaž a výrazne sa zefektívni postup verejného obstarávateľa," tvrdí minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD)

Zákon zavádza aj ďalšie zmeny ako napríklad pravidlá pre dnes už existujúci systém hodnotenia kvality predošlých dodávok tovarov, služieb a prác a zavádza jednotný systém referencií. Ak dodávatelia alebo uchádzači budú predkladať do súťaží nepravdivé alebo falošné dokumenty, porušovať zmluvné povinnosti, nedodávať kvalitne, bude im hroziť vylúčenie z budúcich súťaží, a to v závažných prípadoch až na tri roky. Novela obsahuje aj zákaz cenových dodatkov, pri rámcových zmluvách povinnosť znižovať cenu, ak sa znižuje aj cena na trhu, či posilnenie kritéria ekonomicky najvýhodnejšej ponuky. Návrh novely by mal byť účinný od 1. júla 2013.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) po rokovaní vlády potvrdil, že o tejto právnej norme bola na zasadnutí kabinetu najdlhšia diskusia. "Chcem pripomenúť, že v prípade tejto novely ide o legislatívu, ktorá získala podporu aj na tripartite, teda zamestnávateľov, zamestnancov aj ZMOSu. Všetci tvrdia, že spĺňa náležitosti a že je lepšia, ako súčasná právna norma," vyhlásil.