Quantcast
< sekcia Slovensko

Ocenenie Srdce na dlani za dobrovoľníctvo pozná ďalších laureátov

Ilustračná snímka. Foto: TASR Martin Baumann

Šéf rezortu slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) vníma podľa vlastných slov dobrovoľníctvo ako veľmi konkrétny a hmatateľný prejav ľudskej solidarity.

Bratislava 12. marca (TASR) – Občianske združenie (OZ) Oravský záchranný systém, Slovenský Červený kríž, územný spolok Prešov či Andrij Dichťaruk v rámci oficiálnej rozvojovej pomoci SR pod značkou SlovakAid, to je časť laureátov ocenenia Srdce na dlani, ktoré sa odovzdávalo počas štvrtkového (11. 3.) virtuálneho galavečera Dobrovoľník roka 2020.

Oravský záchranný systém získal ocenenie v kategórii dobrovoľnícka skupina a Slovenský Červený kríž, územný spolok Prešov v kategórii podpora dobrovoľníctva. Ako dobrovoľník pomáhajúci v zahraničí získal ocenenie Andrij Dichťaruk pod značkou SlovakAid a ako dobrovoľníčka pomáhajúca v zahraničí získala ocenenie Monika Tomaštíková. Dobrovoľníkom pomáhajúcim na Slovensku sa stal Dávid Jakub.

Ako koordinátorka dobrovoľníkov bola ocenená Mária Cipárová. V kategórii dobrovoľnícky projekt alebo dobrovoľnícky program patrí ocenenie Bilingválnemu gymnáziu C. S. Lewisa a OZ Cesta mladých za projekt EduBox. Za dlhodobú dobrovoľnícku pomoc bola ocenená Marcela Václavková Konrádová.

Šéf rezortu slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) vníma podľa vlastných slov dobrovoľníctvo ako veľmi konkrétny a hmatateľný prejav ľudskej solidarity. "Je slobodným rozhodnutím jednotlivca poskytnúť svoje vedomosti, zručnosti a napokon aj čas iným ľuďom nielen v rámci svojich komunít, ale často aj za hranicami v nestabilných alebo katastrofou postihnutých kútoch sveta," skonštatoval. Mladí podľa neho svojou aktivitou pomáhajú meniť seba aj svet.

Prínos dobrovoľníctva v čase pandémie ocenil splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Martin Giertl. "Je pozoruhodné zistenie, čo dobrovoľníctvo pre nás znamená v čase krízy, respektíve pandémie alebo iného stavu ako bežného chodu spoločnosti," podotkol.

Organizátori podujatia zároveň udelili aj špeciálny titul Dobrovoľník roka 2020 a symbolické ocenenie Srdce na dlani. Venované je všetkým známym aj anonymným dobrovoľníkom, organizáciám a združeniam, zdravotníckym a sociálnym zariadeniam, firmám, obciam a mestám či zástupcom štátnej správy a verejnej správy, ktorí sa vlani buď priamou dobrovoľníckou činnosťou, alebo podporou iných pri ich dobrovoľníckej činnosti usilovali o spomalenie šírenia pandémie nového koronavírusu.

Ocenenia Srdce na dlani za mimoriadne dobrovoľnícke počiny boli na podujatí Dobrovoľník roka rozdané po 12. raz. Hodnotiacej komisii prišlo tento rok 60 nominácií. Podujatie zorganizovalo CARDO - Národné dobrovoľnícke centrum v spolupráci s Platformou dobrovoľníckych centier a organizácií a krajskými dobrovoľníckymi centrami.