Quantcast
< sekcia Slovensko

Od 29. septembra zadržali na území SR 801 migrantov a 14 prevádzačov

Na snímke minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) počas 71. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 13. septembra 2022. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) zdôraznil, že Slovensko predstavuje pre tieto osoby iba tranzitnú krajinu a ich cieľovou destináciou sú štáty západnej Európy.

Bratislava 7. októbra (TASR) – Od 29. septembra bolo zadržaných na území Slovenskej republiky 801 migrantov a 14 prevádzačov. V piatok o tom informovali z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.

"Po zadržaní nelegálnych migrantov sa tieto osoby podrobia snímaniu daktyloskopických odtlačkov a fotografovaniu do informačného systému, aby nedochádzalo k zámene osoby. Zároveň ide o preverenie, či nejde o osobu, ktorá by predstavovala hrozbu pre verejný poriadok a bezpečnosť SR a EÚ," priblížil minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). Zdôraznil, že Slovensko predstavuje pre tieto osoby iba tranzitnú krajinu a ich cieľovou destináciou sú štáty západnej Európy.

Ministerstvo zopakovalo, že na základe rokovaní ministrov vnútra Mikulec prisľúbil pomoc pri ochrane vonkajšej hranice Schengenu vyslaním policajtov na maďarsko-srbskú hranicu. "V súčasnosti prebieha intenzívna komunikácia s maďarskými partnermi o počtoch nasadených príslušníkov Policajného zboru, ako aj o najoptimálnejšom dátume vyslania a jeho dĺžky," informovali z ministerstva. Vyslaní policajti budú poskytnutí zo služby hraničnej a cudzineckej polície, ale aj krajských riaditeľstiev Policajného zboru.

"Vďaka spojeniu síl slovenských a maďarských policajtov na základe bilaterálnej dohody sa podarilo počas piatka zadržať dokopy 40 migrantov a dvoch prevádzačov," informovala bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti.

Policajti zaradení do spoločného výkonu služby začali podozrivé vozidlá prenasledovať už na území Maďarska a následne za nimi pokračovali cez hranice až na územie Slovenska, kde sa ich podarilo zastaviť. "Pri kontrole našli v jednom z vozidiel natlačených 29 migrantov a v ďalšom 11 migrantov," dodala polícia.